2.El Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Çıkar?

Tüketiciler araç almak istediklerinde birikim yapmaları gerekir yada bankaların sunduğu taşıt kredilerinde de faydalanabilirler. Önceki dönemlerde sadece sıfır araçlara kredi verilirken şimdilerde belli yaş sınırları koymak şartıyla ikinci el araçlara da kredi verilmektedir. Bankalar alacağınız bu ikinci el araç için bazı şartlar  Bunların başında aracın yaşı gelmektedir. Bankadan bankaya değişkenlik gösteren şartlar içerisinde arabanın yaşı da bulunmaktadır. Örneğin bir banka 5 yaşına kadar Sınır koyuyorsun diğer bir banka 10 yaşına kadar kredi verebilmektedir. Bu yüzden kredi ile ikinci el araç almak istediğinizde araştırmalarınızı iyi yapmanız gerekiyor.

 

  1. El Araç Kredisi Faiz ve Vadeleri

Alacağınız aracın yaşı size verilecek krediyi de  Örneğin 5 yaşında alacağınız bir araç için 48 ay vade yapılırken 5 yaşından büyük araçlar için bu vade 36 aya düşmektedir. Sıfır araçlarda olduğu gibi ikinci el araç kredisinde de aracın %100 ne kredi çıkmamaktadır. 100.000 TL ye kadar olan araçlarda %70 ine kadar kredi çıkarken 100.000 TL üstüne %50 kredi çıkmaktadır. 48 aya kadar çekilen 2. El Araç kredilerinde faiz oranı bankalar arasında %1,19-%1,80 arasında değişmektedir. Bu yüzden kredi çekeceğiniz zaman hangi bankadan, hangi vadede çekeceğiniz faiz oranınızı doğrudan etkileyecektir.

  1. El Araç Kullandıran Bankalar

Günümüzde birçok banka 2. El Araç Kredisi kullandırmaktadır. Siz kredi kullanacağınız zaman güncel faiz oranlarını iyi araştırmalarınızı ve karar vermelisiniz. Bütün bankalarda faiz oranları ve vadeler değişmektedir. Doğru karar vermeniz alacağınız araç için daha az ödemenizi sağlayacaktır. Yüksek faizden çektiğiniz kredi alacağınız araçtan zarar etmenize sebep olacaktır. Şimdi kredi veren bankaları ve faiz oranları inceleyelim. Halkbank %1,19, Vakıfbank %1,24, Ziraat Bankası %1,25, Türkiye Finans Bankası %1,30, Kuveyt Türk Bankası %1,33,  Yapı Kredi Bankası %1,34,  Garanti Bankası %1,39, Odeabank %1,40, Akbank %1,43, İş bankası %1,44, TEB %1,45, QNB Finansbank %1,50, Denizbank %1,56, Fiat Bank %1,59, Albaraka Türk %1,60, Koç Finans %1,64, Şekerbank %1,75  Anadolu Bank %1,80 faiz oranlarına sahiptir.

Akbank 2. El Araç Kredisi

Akbank 2. El Araç kredisi kullandırmaktadır. Bunun için bazı koşullar gözetmektedir. Başvuruda bulunan kişinin 18 yaşından büyük olması, belgelendirilebilir aylık gelirinin olması, kredi taksitlerinin evde yaşayanların aylık gelirinin %50 sini geçmemesi, kredi kullanan kişilere ferdi kaza sigortası yapılması gibi. Akbank 2. el araç kredisi için ortalama %1.34 faiz oranı uygulamaktadır. Bu kredinin vadesi ise maksimum 48 aydır. Akbank alacağınız 2. el araç için size bazı önerilerde bulunur. Alacağınız araç için iyi araştırmalarınızı yapmalı ve herhangi bir problemi olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Aracın üstüne vergi yada herhangi bir borç olup olmadığı kontrol edilmeli. Hasar kaydı da incelenmesi gereken özelliklerden biridir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*