2018 Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

taşıt kredisi

Günümüzde araba sahibi olmak 18 yaşını dolduran her kişinin hayalidir. Bunun sebebi ise, toplu taşıma ile ulaşımın daha zor ve sıkıntılı olmasıdır. Bu yüzden kişiler araç sahibi olup evlerine ve işlerine daha kolay gidip gelmek ve bu sayede vakitten tasarruf etmek isterler. Araba sahip olmak istiyor fakat yeterli nakde sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, elimdeki tutarla araba alabilir miyim? Ya da hayalini kurduğum arabaya sahip olmak için ne kredisi çekmeliyim? Bankalara özel taşıt kredisi şartları nelerdir gibi soruların cevabını merak ediyorsanız, yazımızın devamında tüm detayları bulabilirsiniz.

TAŞIT KREDİSİ NEDİR?

Pek çok tüketicinin bilmediği taşıt kredileri bankaların tüketicilere sunduğu ve sadece araç alımında kullanılabilen kredi türüdür. Yani bankaya taşıt kredisi için başvuruda bulunup bu krediyi başka bir şey alımında kullanmanız söz konusu değildir. Konut kredisi için başvuru yaptığınızda da aynı durum söz konusu değil mi?

Taşıt kredisi ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer konu ise aracın kullanım durumudur. Yani taşıt kredileri hem ikinci el olan kullanılmış araç alımlarında hem de sıfır araç alımlarında tüketicinin alım gücünü kolaylaştırmak amacı ile bankalar tarafından sunulan bir yöntemdir. İkinci el araç satın alırken taşıt kredisi kullanacak iseniz o zaman burada aracın yaşı da oldukça önemli bir noktadır. Bankaların genelinde ikinci el araçlara en fazla araç 5 yaşında ve daha altında ise kredi vermektedir. Bazı durumlarda ise bu yaş 8 yıla kadar çıkabilmektedir. Bu tamamen bankanın prosedürü ile alakalı bir durumdur. Sıfır araçlar için ise daha detaylı durumlar söz konusudur.

TAŞIT KREDİSİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Eğer sıfır bir araç alacaksınız genellikle araç baktığınız otomotiv firmasının anlaşmalı olduğu bankalar vardır. Ve firma ile banka arasında anlaşma olduğu içinde faiz oranları diğer bankalara oranla daha uygundur. Bu sebeple eğer sıfır araç alımı düşüncesi içinde iseniz öncelikle bayinin anlaşmalı olduğu bankalardan kredi çekmeyi düşünmeniz sizin açınızdan daha avantajlı olacaktır.

Her kredi de olduğu gibi taşıt kredisi şartları nelerdir sorusunun cevabı olan gerekli evraklar ise şunlardır; ilk önce kredi başvurusunda bulunacak kişinin en az 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Eğer bu şart tamam ise kredi tutarınızın aylık ödemelerini gerçekleştirebilmeniz için sigortalı bir işte çalıştığınıza dair bir gelir belgesi ispatında bulunmanız gerekmektedir. Bununla beraber çalıştığınız sigortalı işte en az 3 aydır çalışıyor olmanız gerekmektedir. Tüm bu şartlar tamamlanmadı ise kredi başvurunuz geçerli olmayacaktır.

Tüm bu gerekli evrakların yanı sıra almayı düşündüğünüz araç tutarının en az %30’unu nakit olarak vermeniz kalan %70 tutar için kredi çekmeniz taşıt kredisi şartları arasında yer almaktadır. Yani hiçbir banka 0 taşıt kredisi vermemektedir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*