2018 Yılında Bankalardaki Faiz Oranlarının Değişiklikleri

Three dimensional render of a cartoon human figure, holding a clipboard and writing while standing in front of a percentage symbol.

Bankalardaki Faiz Oranlarının Değişiklikleri

Bankaların birbirinden farklı faizler uygulaması insanların kafasında soru işareti oluşturuyor. Özellikle ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde yaşanan faiz uçurumları müşterilerin taleplerini de ciddi etkiliyor. Piyasa şartlarında düşük faiz uygulayan bankalar genellikle devlet bankalarıdır. Özellikle her kredili üründe en uygun faizi veren banka Ziraat Bankası olmaktadır. Ancak Ziraat Bankası bu kredileri kullandırırken pek çok kıstası da göz önünde bulundurmaktadır. Çünkü Ziraat Bankasının risk skalası oldukça düşüktür. Buna bağlı olarak da müşterilerinden iyi bir kredi geçmişi ve gelir belgesi ister. Yani günümüz bankaları gibi kredi notu düşük ya da sigortasız çalışanlara asla kredi vermez.

Gayrimenkul Kredileri

Araç ve konut kredileri müşterilerin en sık kredi faizi araştırması yaptığı kredilerdendir. Çünkü bu krediler vade olarak geniş bir yıla yayıldığı için faiz ödemesi anlamında da ciddi bir sonuç ortaya çıkarır. Ancak bu kredilerdeki faiz değişiklikleri tamamen arz ve talep orantılıdır. Aynı zamanda konut fiyatlarındaki artışın temelinde dövizlerdeki dalgalanmada yatar. Çünkü konut yapımında kullanılan pek çok ürün ithal ve dövize endekslidir. Kısacası araç ve taşıt kredilerinde meydana gelen hızlı düşüş ve artışların genel sebebi piyasa koşullarıdır. Örneğin piyasada artan konut arzı ve azalan konut talebi otomatikman bankalardaki konut kredisi gelirlerini de düşürmektedir. Aynı durum araç kredilerinde de ortaya çıkmaktadır.

Bireysel Kredi Kampanyaları

İnsanların bireysel kredilere en sık ihtiyacı özel zamanlarda doğar. Örneğin bayram, yılbaşı, yaz sezonu gibi zamanlarda ihtiyaç kredilerine olan talep artar. Ancak tüm bankaların aynı yarışta olabilmesi adına zaman zaman düzenlenen kampanyalar bu kredilerin faizlerini çok düşük bir rakama indirebilir. Dolayısıyla bu özel zamanlarda kullanılacak kredilerin faizlerinde oynamalar söz konusu olacak ve çoğu yüzde 1’in altına düşecektir. Bunun yanı sıra yaz sezonunda düğünlerin daha sık yapılıyor olması da bankaları harekete geçirmektedir. Özellikle beyaz eşya, çeyiz ya da düğün kredileri adı altında verilen kredili ürünler oldukça uygun faizler karşılığında sağlanmaktadır. Anca piyasalar genel şartları göz önünde bulundurulduğunda bu faizlerin 1’in altına düşmediği zamanlar da söz konusudur.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*