Altın Mı Alınmalı Döviz Mi?

Altın Mı Alınmalı Döviz Mi?

Son zamanlarda dövizde ve altında meydana gelen hızlı artışlar belli bir kesimi mutlu ederken pek çok insanı da zor duruma soktu. Özellikle dövize bağlı hammadde ya da teçhizat alımı yapan firmalar bu durumdan oldukça fazla zarar görürken, altın ve dövize yatırım yapanlar ciddi kar elde etti. Üstelik psikolojik sınır olan USD için 4 TL, EURO için de 5 TL aşıldı. Geçtiğimiz aylarda piyasaları alt üst eden ve şok etkisi yaratan bu durum bazı yatırımcıların kafasını da karıştırdı. Elinde TL’si bulunan ve bunu değerlendirmek isteyen yatırımcılar şimdilerde Altın mı alınmalı döviz mi? Sorusu ile gündeme geliyor. İşte yanıtı.

Altın Stabil ve Güvenli

Altına olan yatırım sadece Türkiye’de yapılmıyor. Dünyanın dört bir yanında bu değerli kıymete milyonlarca insan ve kurum yatırım yapıyor. Hatta Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok holding de zaman zaman yatırımlarını altına kaydırabiliyor. Altının bu denli değer görmesinin yegane sebebi ise kıymetli maden olması değil elbette. Altında var olan stabilite ve güvenilirlik yatırımcıları çekiyor. Özellikle risk almaktan hoşlanmayan ve büyük miktarlarda yatırım yapacak olan kişi ya da kurumlar altın sayesinde zarar etmiyor etse dahi çok küçük oranlarda oluyor. Bu da vadenin uzatılması ile ortadan kalkıyor. Ancak altına yatırım yapmanın riski az olduğu için getirisi de az oluyor. Dolayısıyla riski sevmeyen ve küçük de olsa getiri sağlamak isteyen kişilerin Altın mı alınmalı döviz mi? Sorusuna altın şeklinde cevap vermek mümkün.

Riski ve Getirisi Yüksek

Dövize olan ilgi son zamanlarda biraz daha fazla arttı. Özellikle Orta Doğu’da meydana gelen iç karışıklıklar dövizlerin bir anda fırlamasına yol açtı. Görünüşe göre artışın devam edeceği düşünülebilir. Ancak dövize yatırım yapmanın altına yatırım yapmakta daha riskli olduğu da unutulmamalıdır. Ayrıca dövize yatırım yapacak olan kişiler vade olarak aceleci davranmamalıdır. Bu nedenle riski seven ve yüksek kar beklentisi içine girenlerin sordukları Altın mı alınmalı döviz mi? Sorusuna ise USD ya da EURO demek mümkündür.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*