Araç İpotekli Krediler 2018

Araç İpotekli Krediler

Krediler bireysel insanlar için olduğu kadar şirketler ve ticari kuruluşlar için de çok önemlidir. Çünkü her ticari kuruluş yılın belli zamanlarında nakde ihtiyaç duyar. Özellikle hammadde alımlarında sık ihtiyaç duyulan bu nakiller genellikle bankalar tarafından sağlanır. Yarım alanında faaliyet gösteren kişi ya da kişiler de tarımsal kredilerden yardım alırlar. Ancak tıpkı bireysel müşterilerin olduğu gibi ticari işletmelerin de KKB skoru bulunmaktadır. Yani ticari işletme aldığı krediyi ödeyemez ise bu skor düşer. Dolayısıyla yeni bir kredi çekim aşamasında bu skor sıkıntı yaratır. Ancak işletmeler bireysel kişilerden daha kolay kredi çeker. Çünkü işletmeler sahip oldukları taşınmazlar ipotek göstererek bankalarda kolaylıkla kredi çekebilirler. Bunların basında da araçlar gelmektedir. Araç ipotekli krediler hemen her banka tarafından verilen kredilerdendir.

İş Makinaları İpotek Edilebiliyor

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin genellikle iş makinaları bulunmaktadır. Çekici ya da dozer gibi iş makinaları eğer şirket üzerine kayıtlı ise kredi çekerken bu taşınmazlar ipotek altına alınabilir. Genellikle bankalar bu makinaların gerçek değerinin belirlenmesi adına öncelikle eksper yönlendirir. Eksper bu araçların değerini belirledikten sonra bankaya raporunu sunar. Bu rapora istinaden banka tutarın yüzde 80’ini işletmeye kredi olarak kullandırır. İşletmeler bu kredileri genellikle 1 yıl vadeli kullanır. Tarımsal yapılanmalar ise ödemelerini genellikle hasat zamanlarına göre belirler. Yani ticari işletmeler iş makinaları karşılığında da araç ipotekli krediler kullanır.

Bireysel Araç İpotekli Krediler

Bireysel kredilerin pek çoğu da araç ipotekli olarak kullanılmaktadır. Genellikle KKB skoru düşük olan kişiler bu ürüne başvuru yaparlar. Bankalar kişinin üzerine kayıtlı olan araca ipotek koyarak bu krediyi kullandırır. Ancak araç ipotekli krediler her araç için verilmemektedir. Yani 10 yaşından büyük olmayan ve kaskosu olan araçlar bu krediler için uygun olmaktadır. Aynı şekilde bu araçlar için de eksper gönderilir. Eksper aracın gerçek değerini belirledikten sonra bankaya raporunu sunar. Banka bu rapora istinaden krediyi kullandırır. Eğer kişi borcunu bankaya ödeyemez ise banka alacağını bu aracı satarak tahsil eder. Ayrıca kişi bu kredi devam ederken, borcunu ödeyene kadar aracını satamaz.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*