Arsa Kredisi Veren Bankalar

İster ev, ister iş yeri amaçlı olsun arsa kredisi veren bankalar imarlı ve imarsız arsalar için ideal finansman çözümleri sunmaktadır. Bireysel kredinin bir çeşidi olarak arsa kredisi, eğer arsa imarlı ise arsaya ipotek konularak tahsis edilmektedir. İmarsız bir arazi için ise başka bir taşınmaza (gayrimenkul) ipotek konulması söz konusudur. Bankalar genel itibariyle arsa bedelini belli bir oranına kadar finanse ediyor. Bu oranın ne kadar olacağı konusunda bankalar ayrı politikalara sahip olarak finansman hizmeti veriyor. 60 ile 120 aya kadar varan vadelerle arsa kredisi kullandıran bankalar bulunmaktadır. Arsanın acil satış değerinin %60’ına kredi veren bankalar bulunduğu gibi belediye sınırlarındaki arsalara özel oranlar belirlenebiliyor.

Arsa Kredisi Veren Bankalar Hangi Arsalara Kredi Verir?

Söz konusu arsanın imarlı mı imarsız mı olduğunun bilinmesi, bu konuda bilinmesi gereken ilk faktördür. Ardından arsanın imar durumuna göre arsa kredisi veren bankalar arasında hangisinin daha avantajlı teklif sunduğu tespit edilir. İmarlı arsalar konusunda da kimi bankalar sadece tam hisseli tapulara kredi vermektedir. Arsanın belediye sınırları dahilinde olması da başka bir şart olarak karşınıza çıkabilir. Arsa kredileri ticari olmayan arsaların finansmanını sağlamaktadır. Hisseli bir arsanın bütün hisselerinin satılıyor olması da bankaların geneli tarafından şart koşulmaktadır. Bankalar gerek görürse ek teminat talep edebiliyor. İmarsız arsalar için imarı olan arsalar ipotek olarak gösterilebilmektedir.

Arsa Kredisi Veren Bankalar ve Öneriler

36 aydan 120 aya kadar değişen vadelerle arsa kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi fotokopisi, gelir ispatlamaya yarar belge (bordro, bilanço, ticaret sicil gazetesi nüshası, vergi levhası vb.) ipotek konulacak taşınmazın tapu fotokopisi arsa kredisi konusunda genel itibariyle talep edilen belgelerdir. İyi bir bütçe planlaması ile isabetli bir arsa kredisi tercihi yapılabilir. Kredi notu, her kredi türünde olduğu gibi arsa kredisinde de temel unsurlardan birisidir. Kredi hesaplama sayfalarından çekilecek bedel, faiz oranı ve vadeler hesaplanabilir. En iyi faiz oranıyla toplam maliyet oranını vaat eden banka seçilerek istenilen arsayı almak mümkün.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*