ATM’de Kalan Kredi Ya Da Banka Kartları Hakkında

ATM’de Kalan Kredi Ya Da Banka Kartları Hakkında

ATM arızalarında yaşanan en sık problemlerden biri de kredi ya da banka kartlarının içeride kalması, diğer bir deyim ile yutulmasıdır. Bu tarz durumlarda banka müşterileri bankayı aramak yerine kendi çabaları ile cihazdan kartı çıkarmaya çalışabilirler. Ancak bu hem çok riskli hem de tehlikeli bir durumdur. Öncelikle bu cihazlarda kalan kartlar için öncelikle kart kapattırılmalı ardından da durum yaşanan şekilde anlatılmalıdır. ATM’de kalan kredi ya da banka kartı söz konusu olduğunda bankaların alacağı aksiyonlar farklılık gösterir.

ATM’nin Şube Önünde Olması

Eğer söz konusu ATM şube önü bir ATM ise aksiyonda değişiklik söz konusu olabilir. Böyle bir durumda kart sahibi şube içine girerek görevlilere durumu iletir. Bazı durumlarda görevliler ATM’^yi açarak kartı sahibine teslim eder. Ancak ATM’de kalan kredi ya da banka kartı sahibi değil de yakını ise kart teslimi yapılmaz. Bunun yanı sıra her banka da kayıt oluşturulmadan kart teslimi yapmayabilir. Bu gibi durumlarda müşteriler bankaların müşteri hizmetlerini arayıp kayıt oluşturmak zorundadır.

ATM’nin Şubeden Bağımsız Olması

Eğer ATM şube önünde değilse durum değişiklik gösterecektir. Bu durumda müşteri vakit kaybetmeden bankayı arayarak kartını kapattırmalı ve yeni bir kart talebinde bulunmalıdır. Aksi halde kişi cihazın önünden ayrıldığında eğer cihaz kartı geri kusar ise riskli durum ortaya çıkabilir. Bu nedenle cihazda kalan kartın kapattırılması çok önemlidir.

Ortak Nokta ATM’lerinde Kalan Kartlar

eğer kartınız farklı bir bankanın ya da ortak nokta ATM’sinde kaldı ise de durum değişir. Bu noktada o bankayı arasanız dahi kartın cihazdan çıkarılması ve size teslim edilmesi çok olası bir durum değildir. Bu nedenle aranacak banka yine kendi bankanız olacaktır. Bankanızı arayıp kartınızı kapattırmalı ve yenisini istemelisiniz. Yeni kart gelene kadar bazı bankalar ATM’de kalan kredi ya da banka kartı yerine geçici kartlar verebilir. Bunun yanı sıra artık kart olmasa da para çekmek ve yatırmak mümkündür. Ancak her durumda da kartınızı teslim alamıyorsanız muhakkak kapattırmalısınız.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*