Banka Dışı Kredi Veren Yerler

Banka Dışı Kredi Veren Yerler

Bankalardan kredi çekemeyen kişiler son zamanlarda farklı yollar ile nakit ihtiyaçlarını gidermeye başladı. Banka dışı krediler veren noktalar ile bazı anlaşmalar yaparak peşin para alan kişiler nakit ihtiyaçlarını banka dışı yollar ile gideriyor. Ancak bu yolların pek çoğu yasal değil ve müşteri açısından da son derece güvensiz. Yani yasalar banka dışında kredi çeken ya da borç para alan kişiler hakkında herhangi bir koruma hükmü öngörmüyor. Dolayısıyla bu yollardan nakit borç para almanın sakıncalı olduğu devlet tarafından da aktarılıyor. Çünkü bu yapılanmalar hiçbir yasal merkezi sistem tarafından kontrol edilemiyor ve istedikleri faiz ya da masrafları uygulamak konusunda özgürler.

Senet Yolu İle Borçlanma

Bu uygulamayı yapan çoğu kuruluş müşterilerin gelirlerine ya da borçlarına bakmadan senet ile para verirler. Kişi imzaladığı senetler karşılığında aldığı parayı belli bir süre sonunda faizi ile birlikte taksit taksit ya da peşin olarak öder. Banka dışı krediler kapsamında değerlendirilen bu uygulama aslında modern tefeciliğin tam karşılığıdır. Bu noktada kişilerin çok zor durumlarda kalmadıkça bu yerlerden kredi çekmesi kesinlikle önerilmez. Ayrıca imzalana senetlerin muhakkak en ince ayrıntısına kadar incelenmesi gerekir. Buna benzer bir diğer yapılanma da finansal danışman şirketleridir ki daha yasal çalışmaları olduğu için tavsiye edilebilir. Bu şirketler zengin insanların paralarını değerlendiren ve bu paraları borç karşılığı ihtiyaç sahiplerine vererek faizi ile geri alan noktalardır.

Telefon Hattına Kredi

Son zamanların en sık yapılan banka dışı krediler uygulamalarından bir tanesi de telefon hattına kredidir. Faturalı hat kullanan kişiler herhangi bir telefon bayisine giderek bir telefon almış gibi işlem yapar. Ancak bayi kişiye telefonu değil, telefonun parasını verir. Dolayısıyla bu krediler 5 bin TL ile 10 bin TL arasındadır. Satın alınmış gibi görünen telefonun aylık ödemeleri de her ay telefon faturasına yansıtılır. Kesinlikle yasla bir işlem değildir. Ancak telefon satışı yapılırken uygulanan aşamalar söz konusu olacağı için büyük bir riski de yoktur. Genellikle daha düşük ihtiyaç kredilerinde bu uygulama tercih edilir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*