Banka Dışında Kredi Veren Yerler 2018

Banka Dışında Kredi Veren Yerler 2018

Bankalara yapılan kredi başvurularının kabul edilmesi için belirli kıstaslar vardır. Öncelikle geçmiş ödeme performanslarının düzgün olması gerekir. Yani kredi başvurusu yapacak kişinin kredi puanının belirli bir sayısının üzerinde olması şartı vardır. Aynı zamanda kişinin kara liste denilen listede adının bulunmaması önemlidir. Kara liste, ödeyemediği borçlarından dolayı hacize düşmüş kişilerin bulunduğu listedir.  

Bu nedenle, banklardan kredi çekemeyenler banka dışında kredi çekebilecekleri kurumları ararlar. Banka dışında kredi finansmanı sağlayan birkaç kuruluş vardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kredi vaadiyle insanları kandıran dolandırıcıların elinde düşmemektir. Banka dışında kredi veren yerler konusunda iyi araştırma yapılması daha sonra karşılaşılabilecek sorunların yaşanmasını engeller.  

KOSGEB 

Banka dışında kredi veren yerler denilince akla gelen kurumlardan biri KOSGEB’dir. KOSGEB bir devlet kuruluşudur. Özellikle yeni iş kurmak isteyen kişilere verdiği desteklerle bilinir. Hibe kredi ve faizsiz kredi imkanları vardır.  

OYAK 

OYAK, Türk Silahlı Kuvvetler bünyesinde hizmet veren asker ve sivillere kredi sağlayan bir kuruluştur. Bu da demektir ki buradan kredi alabilmek için, silahlı kuvvetler bünyesinde görevli olma şartı vardır.  

POLSAN 

Polis Bakım ve Yardım Sandığı olarak bilinen POLSAN ise banka dışına kredi veren yerler arasında bulunur. Bu kuruluşa üye olanlardan aylık belirli miktar ödeme alınır. Ödemenin başladığı tarihe göre verilecek kredi miktarı değişir.  

İLKSAN 

İLKSAN’da ilkokul öğretmenlerine hizmet verir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kuruluştur. Öğretmenlerin maaşlarından her ay belirli bir miktarda kesinti yapılır ve bu kuruma aktarılır. Buradan alınan para ‘ikraz’ olarak adlandırılır. Ödenecek para için belirli şartlar vardır.  

Senetle Eşya Satan Yerler 

Her ne kadar kredi olarak değerlendirilmese de, acil nakite ihtiyacı olanların başvurduğu yollardan biri de, senetle aldıkları ürünleri satarak bir miktar para elde etmek. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, alınan ürün piyasa fiyatının çok üzerindeyse, ciddi bir zarara yol açmasıdır. Bir başka seçenek ise GSM operatörlerinden, hat üzerine telefon alıp satmaktır. Ancak kullanılan hattın belirli bir puanının birikmiş olması gerekir ve fatura ödemlerinin düzenli olmasına dikkat edilir.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*