Bankalarda Özel Müşteri Portföyleri

Bankalarda Özel Müşteri Portföyleri

Bazı müşteriler şubede sıra beklerken kendilerinden sonra gelen müşterilerin daha önce işlem yaptığına şahit olur. Üstelik bu durum oldukça can sıkıcı olsa da tamamen sıramatik sisteminin bir uygulamasıdır. Bunun yanı sıra bir müşteri aynı bankadaki işlem için masraf ödemek zorunda kalırken diğer bir müşteri bu işlem için herhangi bir masraf ödemez. Yine bir müşteri bankanın asistanlık hizmetlerinden çok daha kolay ve hızlı yararlanırken diğer bir müşteri bu hizmetlerden faydalanamaz ya da bekletilir. Aslında bunun nedeni bankaların müşteri kategorilerini kendi uygulamaları ile değerlendirmesidir. Yani bankalar mevduatı yüksek olan müşterilere her zaman ayrıcalık tanımaktadırlar. Aslında insanlar tarafından merak edilen bankalarda özel müşteri portföyleri yalnızca bu avantajlardan yararlanmıyor.

Ücretsiz Transfer Hizmeti

Eğer bir bankada hatırı sayılır bir mevduatınız var ise ya da özel bir kredi kartı kullanıyorsanız en sık kullanmak isteyeceğiniz hizmet ücretsiz transfer hizmetidir. Bankalar özel müşteri portföyleri için bir asistanlık şirketi ile görüşür ve özel müşteriler gidecekleri yerlere bu şirketin sağladığı VIP araçları kullanarak gidebilirler. Üstelik belli bir limite kadar da herhangi bir ücret ödemezler. Bu noktada özel müşteri portföyleri genellikle havaalanına gidiş ve dönüşlerde bu hizmetten sıkça faydalanır. Elbette her şeyde olduğu gibi bu hizmetin de banka tarafından getirilen bir sınırı bulunuyor.

Masrafsız Para Transferleri

Hemen herkes bankasının para transferi sırasında kestiği masraflardan şikayet eder. Aslında bu yasal olarak tahsil edilebilen bir masraftır. Ancak bankalar özel müşteri portföyleri için bu masrafı almazlar ya da çok düşük alırlar. Yani özel müşteriler herhangi bir para transferi için masraf almazlar. Bunun yanı sıra fatura ödeme gibi masrafa tabi olan işlemlerde de yine herhangi bir bedel ödemezler. Kredi kartı aidatı ise özel müşterilerden tahsil edilmez. Aslında bankaların bunları yaparken tek bir amacı bulunuyor. Yüksek mevduata sahip olan müşterilerini kaybetmemek. Aslında özel portföy müşterileri için tanınan ayrıcalıklar bunlar ile sınırlı değil. Ancak en sık göze çarpan ve fark yaratan ayrıcalıklar bunlardır.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*