Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Oranları

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

Bedelli Askerlik

Bedelli askerlik Osmanlı döneminden bu yana zorunlu askerliğe alternatif olarak nakit para karşılığı yapılan askerlik olarak bilinmektedir. Ordunun ve devletin asker ve nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlanmış bireylere de iş devamlılığı  noktasında kolaylıklar sağlamıştır.

Ülkemizde kısa dönem askerlik 6 ay, uzun dönem askerlik ise 12 ay olarak uygulanmaktadır. Vatandaşlar işlerinden ve ailelerinden ayrılmamak ya da başka sebeplerden bedelli askerlik uygulamasından yararlanmaktadır. Bedelli askerlikte para karşılığı askerlik hizmetlerini tamamlamış olurlar.

Ülkemizde bedelli askerlik yapmanın iki farklı yolu bulunmaktadır.

  • 18 yaşını doldurmuş vatandaşlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarına rağmen en az 3 yıl yurt dışında çalışmış olmaları gerekmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde ikamet eden 12 yaşını doldurmuş vatandaşlar bedelli askerlik yasasının çıkarıldığı tarihlerde gerekli yasal şartları sağlaması durumunda bu hizmetten yararlanabilmektedir.

Bedelli askerlik için gereken yaş koşulunda yeni çıkan düzenlemeye göre 26 yaşını doldurmuş olmak 27 yaşından gün almış olmak gerekiyor.

Bedelli Askerlik İçin Kredi Şartları

Bedelli askerlik yapmak isteyen vatandaşlar bu askerlik bedelini karşılamak isteklerinde bedelli askerlik kredisine ihtiyaç duyarlar. Bu kredilere sahip olmak isteyen vatandaşların ise bazı şartları sağlamaları gerekmektedir.  Bankada adı kara listede olan vatandaşlar ne yazık ki bu finans desteğinden faydalanamaz. Bu sebeple öncelik olarak banka kredi notu yüksek vatandaşlar bu konuda daha avantajlı durumdadır.

Banka borçlarının yasal takip sürecinde olmaması Bedelli askerlik kredisi almak isteyen vatandaşlar için önem arz etmektedir. Bankalarda kara listede olan vatandaşlara bankalar kesinlikle kredi çekilmesine izin vermemektedir.

Kişi kara liste affı ile listeden çıkarılsa dahi bankalar çoğu zaman yüksek miktarda aylık gelir belgesi sunması şartıyla bu kredileri onaylamaktadır.

Ayrıca bireysel ihtiyaç kredisi çekme koşulları arasında bulunan, aylık düzenli gelir belgesine sahip olmak, bedelli askerlik kredisi koşulları arasında yer alıyor.

Bedelli askerlik kredisi çekmek isteyen vatandaşlara kredi notu sorgulaması yapılarak işlemler başlatılıyor. Kredi notu yüksek olan vatandaşlar avatajlı konumda yer alıyor. Kredi notu düşük olan vatandaşlar riskli grupta bulunduklarından dezavantajlı konuma geçiyorlar.

Bedelli askerlik kredisi almak isteyen vatandaşlar için özel bankalardansa devlet bankalarını tercih etmek her zaman daha güvenilir görünmektedir. Bu sebeple bu kredi olanaklarından vatandaşların yararlanması adına devlet bankalarının bu konu üzerinde uygulamaları bulunmaktadır.

Belli başlı devlet bankalarının bedelli askerlik kredisi için kredi notu ortalamaları farklılık gösterebiliyor. Her bankanın çalışma koşulları farklı olduğundan bu konuda bankalar farklı prensiplere sahip.

Örneğin ziraat bankasından bedelli askerlik kredisi almak isteyen kişinin kredi notu ortalaması için en düşük 1300 puan ve üzerinde olması gerekiyor. Ziraat bankası ne yazık ki bu puan ve altında olanlara kredi desteğini onaylamıyor. Bedelli, askerlik kredisi çekmek isteyenler için kredi notu ve gelir belgesi yeterli oluyor.

Kamu bankalarından ihtiyaç kredisi adı altında çekilen bu bedelli askerlik kredisi için vadeye göre geri ödeme seçenekleri de farklılık göstermektedir.

12 ay vadeli bir kredi hizmetinde kredi tutarı 15.000 TL, faiz oranları 1,67 oranında seyrediyor. Aylık 1.419 TL geri ödemesi ile toplam borç 17.016 TL olarak belirleniyor.

24 ay vadeli bir kredi hizmetinde kredi tutarı 15.000 TL, faiz oranı 1,67 oranındadır. Aylık 793 TL geri ödemesi ile toplam borç 19.032 TL olarak belirlenmektedir.

36 ay vadeli bir kredi hizmetinde kredi tutarı 15.000 TL, faiz oranı 1,67 oranındadır. Aylık 589 TL geri ödemesi ile toplam borç 21.204 TL olarak belirleniyor.

48 ay vadeli bir kredi hizmetinde kredi tutarı 15.000 TL, faiz oranı 1,67 oranındadır. Aylık 489 TL geri ödemesi ile toplam borç 23.472 TL olarak belirlenmektedir.

Bedelli askerlik yapmak isteyen vatandaşlar için devlet bankalarından çekecekleri ihtiyaç kredileri ya da tüketici kredilerinde ödenecek bedelli tutarları bu şekildedir. Söz konusu bu oranlar bankalara göre değişkenlik göstermektedir.

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar  Ve Kredi Oranları

Ziraat Bankası

Bedelli askerlik düşünen vatandaşlarına kredi hizmeti sunana ziraat bankasından kredi almak isteyen kişiler  yüzde 1,63 faiz oranlarıyla kredi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Piyasanın en düşük faizli kredi hizmeti sunan bankaları arasında yer alıyor. Bedelli askerlik kredisi almak isteyen vatandaşlar gerekli şartların sağlanması doğrultusunda 15.000 TL kredilerini bankadan karşılayabiliyor. 48 ay vade ile bedelli askerlik kredisi çeken kişiler 489,43 TL geri ödeme ile ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Vakıf Bank

İhtiyaç kredisi doğrultusunda çekilen bedelli askerlik kredisinde vakıf bank müşterilerine 15.000 TL kredi hizmeti sunmaktadır. 48 ay vade ile çekilen bedelli askerlik kredisinin geri ödeme tutarı ise 499,04 TL oluyor. 48 ay boyunca toplam ödenecek tutar 23.953,31 TL oluyor.

İş Bankası

İş bankasının bu ihtiyaç kredisine faiz oranları yüzde 1,77 civarındadır. Bu kredinin sağlanması esnasında 245,40 TL kredi masrafı alınıyor. iş bankasının 48 ay vadeli bedelli askerlik kredisi 15.000 TL kredi hizmeti sunmaktadır. Aylık ödeme tutarları ise 493,02 TL tutarındadır.

Halk Bankası

Ziraat bankasından sonra kredi almak isteyen vatandaşlarına en hesaplı kredi hizmeti sunan diğer bir banka ise halk bankasıdır. İhtiyaç kredisi doğrultusunda sağlanan tutarın faiz oranı yüzde 1,63 civarındadır. Halk bankasından 48 ay vade ile alınan bedelli askerlik kredisinin toplam tutarı 15.000 TL olup aylık geri ödeme miktarı 484,66 TL tutarındadır. 48 ay sürecinde geri ödenecek toplam tutar ise 23.263,65 TL’dir.

Halk bankasından yapılacak bu kredi talebi esnasından banka tarafından alınan 231 TL dosya masrafı bulunuyor.

İNG Bank

İNG bankası kredi faizleri hesaplı olan bankalar arasındadır. Bedelli askerlik kredisi almak isteyen vatandaşlarına yüzde 1,74 faiz oranları ile 15.000 TL kredi imkanı sunmaktadır. Aylık geri ödeme tutarları ise 1.426 TL’dir. Bu geri ödeme koşuluna göre ödenecek toplam tutar 17.112,84 TL oluyor.

48 ay vadeli bir kredi alımında ise aylık ödeme miktarı 498 TL olarak belirlenmiştir. Toplam tutar 23.895,84 TL’dir.

Burgan Bank

Bedelli askerlik kredisi veren bankalar arasında bulunan Burgan Bank 48 ay vade imkanı sunmaktadır. Kredi talebinde bulunan vatandaşlarına masraf tutarı yansıtmamaktadır. Aylık yüzde 1,79 faiz oranları ile toplam ödemesi 22.901 TL tutarındadır.

Denizbank

Denizbank’ın bedelli askerlik için sunduğu kredi hizmetinde 12 ay vade ile vatandaşlarına sunduğu kredi hizmetinin toplam ödeme tutarı 23.391,25 TL’dir. Aylık 1949,27 TL gelen taksit imkanlarının yanı sıra 105 TL tutarında masraf alınmaktadır.  Kredi faiz oranları ise yüzde 2,08 olarak belirlenmiştir.

48 ay vade imkanı da sunan Denizbank kredi kullanımı için son karar verme, kefil ve belge isteme haklarına sahiptir.

QNB Finansbank

12 ay vadede faiz oranını yüzde 1,68 olarak belirleyen bankanın 36 ay vadede faiz oranı yine yüzde 1,68’dir. Kredi tahsis ücreti isteyen banka tahsis ücretini kredinin binde beşi kadar talep ediyor. Bunların yanı sıra başvuru esnasında bedelli askerliğe başvurulduğunu gösteren belge talep ediyor.

Akbank

Bedelli askerlik kredisi faiz oranlarını yüzde 1,97 oranında belirlemiştir. 48 ay vadeli kredi alımında kredi tahsis ücreti alınmıyor.  Diğer bankaların yanı sıra ödemeleri 3 ay ertelemek Akbank’ta mümkün.

Türk Ekonomi Bankası (TEB)

Bedelli askerlik kredisi faiz oranları yüzde 2,09 olarak belirlenmiştir. 48 ay vade imkanı sunmaktadır. Kredi ödemesini 3 ay ertelemek isteyenlere faiz oranı yüzde 1,05 şeklinde düzenlenmiştir. Alınan kredinin binde beşi oranında kredi tahsis ücreti talep etmektedir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*