Bitcoin Caiz Midir Bitcoin Helal Mi Haram mıdır

        Son yılların en fazla ilgi gören kripto para birimi bitcoin hakkında merak edilen ayrıntılardan biri de bitcoin kripto para biriminin helal olup olmadığı konusudur. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, borsada işlem gören diğer değeri yükselen yatırım araçlarında olduğu gibi bitcoin kripto para biriminin de dinimizce caiz olmadığı haram olduğu yönünde açıklamalar yapılmıştır.

Bu bakımdan borsa üzerinde hızla değer görmesi ve borsa üzerinde bitcoin kripto para birimi içerisinde hayata geçirilen işlemlerde mutlak suretle faiz günahı yer alması sebebiyle bitcoin kripto para birimi haramdır ve ayrıca bitcoin kripto para birimine yatırım yapılması da elbette ki dinimizce caiz olmayıp haram olan bir girişimdir.

Son dönemlerde ne yazık ki toplumumuzda da ciddi anlamda rağbet görmeye başlayan bitcoin kripto para birimi haram kazanç sistemi bilinenin aksine birçok yatırımcıların ciddi anlamda huzursuzluk durumu yaşamasına neden olmuştur.İçerisinde az veya yüksek düzeyde faiz günahı yer alması nedeniyle ve emek verilmeden kısa süreçler içerisinde ciddi anlamda katlanarak yatırımcılarına yüksek kazançlar sağlaması sebebiyle haram bir kazanç sistemi olan bitcoin kripto para birimi, bugün olmasa dahi ileriki dönemlerde gerek bireysel olarak ve gerekse de toplumsal olarak ciddi anlamda huzursuzluk ve maddi manevi bakımından sorunların oluşmasına hızla zemin hazırlamaktadır.

Bitcoin Kripto Para Birimine Yatırım Yapılması Durumunda Yatırımcıların Yapması Gerekenler Nelerdir?

Doğrudan yabancı kaynaklı yeni bir para birimi olan bitcoin kripto para birimine yatırım yapan bir yatırımcının mutlak suretle bitcoin kripto para birimi yatırımını geri çekmesi veya iptal etmesi dinimizce en uygun eylemdir. Faizli sistemler arasında yer alması sebebiyle ayrıca büyük günahlardan biri olan bitcoin kripto para birimi yatırımında yatırımcıların sonraki dönemlerde de mutlak suretle çeşitli sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilmesi söz konusu olabilmektedir.

Ülkemizde de özellikle de internet dünyası üzerinden yoğun ilgi görmeye başlayan bitcoin kripto para birimi yatırımcılarına her ne kadar ciddi anlamda kazançlar sağlasa da, haram bir kazanç sistemi olması nedeniyle, tıpkı faizli sisteme sahip olan finans kuruluşları tarafından sunulan faizli kredi sisteminde olduğu gibi, mutlak suretle bireylerin bir zaman sonrasında ciddi anlamda maddi ve manevi sorunlara maruz kalmasına zemin hazırlamaktadır. Bu bakımdan müslüman bir toplum olarak dinimizce caiz olmayan bu ve benzeri türden haram içerikli kazanç sistemlerinden uzak durmalıyız.

Bitcoin Kripto Para Biriminden Sonrasında Borsada İşlem Gören Diğer Kripto Para Birimleri Caiz Midir?

İster bitcoin kripto para birimi olsun, ister sonrasında borsa üzerinde işlem görmeye başlayan yeni kripto para birimleri olsun, bu tür kazanç sistemlerinin forex kazanç sistemine benzer bir kazanç ağına sahip olması ve bu bakımdan haram bir kazanç sistemi olması sebebiyle dinimizce caiz olmamaktadır. Bu bakımdan bitcoin ve diğer tüm kripto para birimleri üzerinden az veya yüksek fark etmemekte, yapılan yatırımlarda elde edilen kazançlar da haram ve büyük bir günahtır.

Batı borsa kaynaklı bir haram kazanç sistemi olan bitcoin kripto para birimi ve diğer alt coin kripto para birimi bir müslüman yatırımcıya kesinlikle gerek maddi ve gerekse de manevi yönden huzur getiremeyeceği gibi, elinde bulunan tüm birikiminin de tabiri caizse yele gitmesine neden olmaktadır. Bu bakımdan, müslüman toplumların bitcoin kripto para birimi ve diğer altı coin kripto para birimi haram kazanç sistemlerinden mutlak suretle kaçınmalı ve varolan yatırımlarını da iptal edip, dinimizce caiz olan ve içerisinde kesinlikle faiz uygulaması yer almayan yerli ve helal kazanç sistemlerine yönelmelidir.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*