Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır
Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

            Devlet hayvancılığın geliştirilmesi için, hayvancılık yapmak isteyen ancak imkânı olmayanlara teşvik amaçlı hayvancılık kredisi vermektedir.

Hayvan Yetiştiriciliği

            Küçükbaş, büyükbaş veya kanatlı hayvanlar için gerekli barınak sağlanarak uygun şekilde beslenerek ekonomik olarak gelir etmeye yönelik çalışmalar bütünü olarak ifade edilmekledir. Bu iş görünüşte kolay olsa da oldukça emek ve maliyet gerektiren bir iştir. Ülkemizde hayvan sayısının azalması, et fiyatlarının yükselmesi ile hayvancılık alanında yapılan teşviklerde artmıştır. Devlet destekli hayvancılık kredisi ile yeterli bütçesi olamayan girişimcilere, devlet tarafından hayvancılık kredisi imkânı sunulmaktadır. Gerekli ve yeterli şartları taşıyan, hayvancılık yapmak isteyen girişimciler, farklı geri ödeme koşullarına sahip devlet hayvancılık kredisi veren kuruluşlara başvuru yaparak bu imkânlardan faydalanabilmektedirler.

Hayvancılık Kredisi İçin Proje Şart Var Mı?

            Devlet destekli hayvancılık kredisi kıllanmak isteyen girişimciler proje yapma zorunluğu olmakla birlikte ahır veya kümes yapmak isteyenler için teşvik programı kapsamında ayrıca kredi verilebilmektedir. Mevcut hayvan sayısını arttırmak veya işletmesini büyütmek isteyenler için yerinde bir uygulamadır.

Ne kadar Kredi Kullanılabilir?

            Devlet hayvancılık kredisi için başvuru yapanların mali durumları, geri ödeme gücü, yaşadıkları yerin kırsallık durumu gibi kriterler değerlendirilerek belli limitte kredi verilmektedir. Hayvancılık kredileri sadece hayvancılık faaliyetleri için verildiğinden, kredi ile satın alınacak hayvanların zorunlu olarak sigortalanması ve izinsiz satışı yapılamayacağı hususları sözleşme ile güvence altına alınmaktadır. Bu durum kredi borcu bitinceye kadar devam eden bir husustur. Bu konuda detaylı bilgi ve profesyonel yardıma kredicok.com internet sitesine giriş yaparak ulaşabilmektedir.

Kredi Kullanmak İçin Eğitim Şartı Var Mıdır?

            Hayvancılık kredileri için herhangi bir eğitim şartı bulunmamaktadır. Ancak İlgili bakanlık ve bağlı kuruluşlar tarafından verilen eğitimlere katılarak sertifika almak, hayvan yetiştirmede ekonomiklik ve verimlilik açısından son derece önemlidir. Ayrıca alınan bu sertifikalar kredi değerlendirilmelerinde önem arz etmektedir.
 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*