Düşük Gelirli Kişilere Konut Kredisi 2018

Düşük Gelirli Kişilere Konut Kredisi 

Asgari ücretli çalışan ve düşük gelire sahip olan kişiler konut kredisi çekmek istediğinde çeşitli sorunlar ile karşılaşabiliyor. Bunların en sık yaşananı ise konut kredisi taksitlerinin aylık gelirin üzerinde kalması. Tabi bu noktada bankalar asgari ücretli ya da düşük gelirli kişilere konut kredisi vermekten çekiniyor. Fakat konut kredileri diğer kredilere göre bazı farklılıklar gösteriyor. Yani bankalar konut kredisi kullandırırken yalnızca bu kıstas ile hareket etmiyor. Müşterinin geliri düşük olsa dahi diğer kriterler sağlanıyor ise düşük gelirliler için konut kredisi de sağlanıyor.  

Evde Geliri Olan Diğer Kişiler 

Konut kredisi kullanacak kişi kendi geliri dışında farklı kişilerin gelirini de teminat gösterebilir. Yani konut kredilerinde genellikle hane geliri kişi gelirinden daha önemlidir. Eğer konut kredisi çekecek kişi aynı evde bulunan diğer çalışanların gelirleri var ise, onları da teminat olarak gösterebilir. Bu kişi nikahlı eşi, annesi, babası ya da kardeşi olmalıdır. Böylece düşük gelirliler için konut kredisi hane geliri ile sağlanabilir. Tabi krediyi çekecek olan kişinin KKB puanında herhangi bir risk bulunmuyor olması şarttır. Ayrıca bu kişinin farklı bir kredisi var ise bu kredinin de kapatılması talep edilebilir. Bunun yanı sıra maaşları teminat olarak gösterilecek kişilerin rızası alınmalıdır. Ayrıca bu kişiler sigortalı olarak 6 aydan fazla aynı işyerinde çalışıyor olmalıdır. 

Kefil ya da Kayıt Dışı Gelirler 

Düşük gelirliler için konut kredisi almanın farklı bir yolu daha bulunuyor. O da kefil göstermek. Geliri ve puanı iyi bir kişi düşük gelirli kişiye kefil olduğunda bankalar kredi vermeye daha sıcak bakacaklardır. Bu nedenle asgari ücretle çalışan ya da geliri yetmeyen kişiler kefil gösterebilirler. Ayrıca kişinin kayıt dışı herhangi bir geliri var ise ve bu gelir bankaya yatıyor ise bankalar için geçerli sayılır. Bu bazen ek işten sağlanan bir gelir olabilir bazen de bir kira geliri olabilir. Gelirin yattığı hesabın son 6 aylık dökümü bu beyan için yeterli olacaktır. Hatta bu gelir beklenenin üzerinde ise kefile de gerek kalmayacaktır.  İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*