EFT Neden Gecikiyor?

EFT, yani Elektronik Fon Transferi bir bankadan başka bir bankaya para gönderme işlemidir. İki farklı banka arasında gerçekleşen bu para transferine aracılık eden ise Merkez Bankası’dır. Zaman zaman havale ile EFT birbirine karıştırılıyor ve bazı sorunlar ortaya çıkıyor olabilir. Havale aynı banka arasında yapılan para transferidir ve günün her saati yapılabilir. Çünkü bu işlem aynı banka arasında gerçekleşen bir para transferi olduğundan Merkez Bankası onayı gerektirmez. Ancak EFT yalnızca mesai saatleri içinde sağlanır. Ancak bu saatler bankadan bankaya değişiklik gösterecektir. Bu noktada banka müşterilerinin aklına EFT neden gecikiyor? Sorusu gelebilir.

Saat Dokuzda Başlar

EFT transferi iş günlerinde saat sabah dokuzda başlar. Eğer müşteri gece ya da mesai saati sonrası EFT talimatı verdi ise ilk iş günü saat sabah dokuz itibari ile para transferi gerçekleşir. Ancak bazı müşteriler para transferinin saat dokuzda gerçekleşmediği için şikayet ederler. Bu para transferi onayı Merkez Bankası onayı ile olacağından birkaç saat sürebilir. Bu da tamamen Merkez Bankası’nın yoğunluğuna bağlıdır. EFT saati nedir? Sorusuna EFT iş günlerinde saat dokuzda aslar demek mümkündür.

Tatil Günlerde EFT Yapılmaz

Hafta sonu ya da resmî tatillerde EFT yapmak mümkün değildir. EFT işlemi yalnızca Merkez Bankasının çalıştığı günlerde yapılır. Dolayısıyla bu tarihler dışında EFT yapmak isteyenlerin bu talepleri talimat olarak alınacak ve ilk iş günü gerçekleşecektir. Kişi isterse bu talimatı bankasını arayarak iptal ettirebilir. Ancak bankaların bu saat ve günlere müdahale etme şansı asla bulunmaz.

Yüksek Tutarlı EFT Transferleri

Bazı kişiler ev, arsa ya da araç aldıklarında parayı EFT yolu ile tapu dairesinde karşı tarafa göndermeyi tercih eder. Bu durumda da yüksek bir tutar söz konusu olacağından EFT hemen karşı tarafın hesabına geçmeyebilir. Bunun sebebi Merkez Bankasının yüksek tutarlara karşı bankalardan resmi yazı istemesidir. yani bankalar bu paranın çıkacağı hesabın sahibini arayabilir ve paranın ne karşılığı gönderildiğini sorgulayabilir. Hatta bazı durumlarda gayrimenkulün satış belgelerini de müşteriden talep edebilir. Bu noktada EFT neden gecikir? Sorusu aslında işlemin saat ile alakası olmadığını gösterir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*