Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Emekliler tarafından merak edilen konular arasında yer alan emekliler kredi borcunu ödemezse ne olur konusu hakkında uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, emeklilerin bankalardan aldığı kredi borcunu ödeyememesi durumunda ilgili yasal haklar dahilinde ilgili banka veya bankalar tarafından emeklilerin aylık maaşlarının bir bölümüne el konulabilmesi söz konusu olabilmektedir.

Emeklilerin Kredi Borcu Ödeyememesi Veya Ödemek İstememesi Durumunda Oluşabilecek Olumsuz Durumlar İse Şunlardır;
1- Banka Tarafından Emeklilerin Aylık Emekli Maaşına El Konulması

Yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte emekliler bankalardan aldığı kredilerin borcunu ödeyememesi veya ödeme gücü bulunmasına karşın ödemek istememesi durumunda yasal çerçevelerde ilgili finans kuruluşları tarafından emeklilerin aylık emekli maaşından bir bölümüne veya tamamına el konulması söz konusu olabilmektedir.

2- Banka Tarafından Gerekli Haciz İşlemi Başlatılması

Emeklilerin kredi borcu ödememesi durumunda meydana gelebilecek olumsuz durumlardan biri de, ilgili banka tarafından yasal çerçeveler kapsamında bireylere haciz işlemi uygulayabilmesidir. Yapılan yasal düzenlemeler ile birlikte bankaların emeklilerin kredi borcuna karşılık  haciz işlemlerine başvurabileceği söz konusu olmaktadır.

3- Gerekli Yasal İşlemlerin Başlatılması

Emeklilerin kredi borcu ödememesi durumunda ilgili finans kuruluşları tarafından yasal çerçeveler dahilinde yasal işlemlere başlatılması söz konusu olabilmektedir. Buna göre yeni düzenlemeler doğrultusunda ilgili finans kuruluşları kredi borcu ödemeyen emeklilere ilk etapta gerekli ihtarlar yapılarak, bireylerin bu ihyarları dikkate almaması durumunda gerekli yasal işlemlere geçilerek ilgili mahkemelere başvuru yapılması söz konusu olabilmektedir.

Kredi Borcu Bulunan Emekliler Yapması Gerekenler Nelerdir?

Kredi borcu bulunan emeklilerin yukarıdaki olumsuz durumlara maruz kalmaması açısından en kısa süreler içerisinde konu hakkında ilgili finans kurumuna bilgiler sunmalı ve gerektiği durumlarda ilgili bankaya bizzat başvuru yaparak kredi borcu hakkında kolaylık sağlanması açısından pratik taksitli yöntemler hakkında bilgiler almalıdır.

Özellikle son dönemlerde birçok emeklilerin ciddi anlamda zorluk çekebildiği konular arasında yer alan bu olumsuz durum sonucunda ilgili finans kuruluşları tarafından yasal hak dahilinde bireylerin hapis cezası istemi ile dava açabilmesi de söz konusu olabildiğini belirtmekte fayda görmekte ve bu bakımdan emeklilerin kredi borcu ödemesi konusunda bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerektiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*