Emekliye Konut Kredisi Veren Bankalar 2018

Emekli olan kişilerinde ev sahibi olabilmeleri için birçok banka konut kredisi vermektedir. Bu kredi emekli maaşı karşılığında verilmektedir. Emekli ikramiyesi alan, emekli olmuş kişinin parası, evlerin fiyatlarının çok uçuk noktalarda olması nedeni ile ev almasına yetmemektedir. Bu nedenle emekli olmuş bir kişi, ev alma düşüncesini gerçekleştirebilmek adına, konut kredisi almak durumunda kalmaktadır.

Emekli Olmak Konut Kredisi Almaya Engel midir?

Emekli olmak, konut kredisi veren bankalar açısından bir engel değildir, ancak kişinin geçmişinde kredi kartı borcu ya da kredi borcu nedeni ile kredi notu düşüklüğü bulunmaması gerekmektedir. Emekli de herkes gibi, ev ipoteği karşılığında ev sahibi olabilir.

Emeklilerin kredi almasında ikinci konuda, yaş haddidir. 65 yaşında emekli olan bir kişinin kredi alması durumunda 75 sahibinde ev sahibi olması olasıdır. Yaşın daha ileri olması, riski beraberinde getirecektir.

 Konut kredisi veren bankalar, ödeme koşullarında emekli maaşının limiti aşılmaması koşulu ile ev kredisi almak her zaman mümkün olmaktadır. Ancak, emekli maaşının 2.500 TL olması durumunda, geri ödemenin 2.500 TL olacağı bir kredinin talep edilmesi durumunda banka ya bir kefil ya da ek teminat isteyecektir. Peşinat miktarı, kredi öz geçmişi, eğer varsa kiralar ile birlikte kişinin toplam geliri, kişinin sahip olduğu taşınmaz malların varlığı emekliye konut kredisi veren bankalar açısından verilecek kredinin miktarı açısından önem taşımaktadır.

Diğer bir durumda da emekli olmadan önce bir ev almak için bankadan kredi çekmiş olan kişiler, emekli ikramiyesi aldıkları zaman, kalan kredi borçlarını kapatmak istemektedirler. Bu istekle bankaya vuran emekliler için hesap durumunu gözden geçiren bankalar, ikramiye krediyi kapatmaya yetiyor ise krediyi sonlandırmak da, yetmemesi durumunda ise ikramiye parasını ara ödeme olarak kabul edip, kalan kredi borcuna yeni bir  ödeme planı çıkarmaktadırlar.

Emekli kişi, maaşının çok üzerinde bir ev kredisi talebinde bulunduğunda, adına kayıtlı, ev, araba, arsa, tarla gibi tüm varlıkları ipotek altına alınır. Satın alınacak evin ekspertiz değerinin %75’lik kısmı kredi olarak verilir, bu durumda evin %25’lik peşinat kısmını yine emekli yatırmak durumundadır.

Emekli maaşının alındığı bankadan, ev kredisi talepleri daha olumlu sonuçlanmaktadır. Bunun nedeni emekliye promosyan veren bankaların, emeklinin ödeme durumuna daha hakim olmalarıdır. Günümüzde, emeklilere faizsiz konut kredisi verme çalışmaları gündemdedir, ancak bu çalışmalar henüz hayata geçirilmiş durumda değildir.

Emekliye Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Emekliye konut kredisi veren bankalar, Halkbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, Teb, IngBank, Garanti Bankası, Qnb FinansBank ve Denizbank’tır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*