Engelli Kredisi Veren Bankalar

Engellilerin desteklenerek sosyal hayata kazandırılmaları konusunda pek çok proje, plan ve kampanyalar mevcuttur. Bankacılıkta da bu geçerli olup çeşitli ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı çeken engelli vatandaşlara engelli kredisi veren bankalar özel fırsatlar sunmaktadır. Faiz ve vade avantajlarının tanındığı engelli kredilerinde de gelir düzeyine, borçlarına, gayrimenkullerine ve banka notu, kredi notu, Findeks notu adıyla da anılan KKB notuna bakılmaktadır. Engelin yüzdesi de kredi faiz ve vade oranına direkt tesir eden hususlar arasındadır. Bankayı, kişinin engelli olması değil, krediyi ödeyecek şartları taşıması ilgilendirmektedir. Sabit bir geliri olan herkes engelli de olsa bankalar için cazip müşteri profilini oluşturur. Bunun yanı sıra ipotek tesisiyle kredi çekilebilir.

Engelli Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

Engelli kişi maaşlı bir çalışan ise geriye dönük 6 aylık sigorta priminin yatırılmış olması şart koşulmaktadır. Gelir durumunu ispatlamaya yarar maaş bordrosunun engelli kredisi veren bankalarnezdindeki şubeye ibrazı da şarttır. Bu konuda kredi notu yüksek olanlar bir adım öndedir. Maaşına icra gelmemiş olanlar, fiziki engelin bulunması da diğer avantajlar arasındadır. Zihinsel engellilerin herhangi bir hukuki yükümlülüğü bulunmadığından kredi almaları imkansızdır. Her ne kadar internetten, uygulamadan veya telefon bankacılığı ile kredi başvurusu yapılsa dahi kişilerin engel durumunu bildiren dokümanla birlikte gelir ispatlamaya yarar belgelerin yanı sıra diğer belgeleri de banka şubesine teslim etmeleri gerekir.

Engelli Kredisi Veren Bankalar Ne İster?

KOSGEB kredisi gibi özel krediler kullanmak isteyenlere engelli kredisi veren bankalar yardımcı olmaktadır. Bu durumda engellinin girişimcilik sertifikası sahibi olması gerekir. İşyeri konusunda bir esneklik tanınabilmekte, bu durumda yüksek kredi notu aranabilmektedir. İşyeri açılması söz konusu ise ikametgahının bulunduğu yerde açması gerekir. Zihinsel engellilerin yanı sıra ölümcül hastalığa yakalandığı belgelenebilen kişiler de kredi alamazlar. Bu bankacılar için büyük risk demektir. Kimlik cüzdanı fotokopisi, engel durumunu gösteren “heyet onaylı” sağlık raporu, düzenli gelir belgesi, ikametgah belgesi ve nüfus kayıt örneği ile en yakın şubeye başvurularak engelli kredisi çıkarılabilir. İş-Kur’un engelli istihdam kampanyaları da takip edilmelidir.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*