Eşimin Kredi Notundan Etkilenir Miyim? 

Eşimin Kredi Notundan Etkilenir Miyim

Kredi çekmek isteyen herkesi ilgilendiren ortak bir konu var. o da kredi notu sorunsalı. Kredi kayıt bürosunun kişinin ödeme düzenini tuttuğu ve bu ödeme düzenine göre risk skalasını belirlediği bir nottur. Bankalar buradaki kayıtları inceleyerek kredi talep eden kişi ile ilgili bilgi edinebilir. Notu düşük olan kişilere bankalar kredi vermeye sıcak bakmaz ya da verseler de bu tutar küçük olabilir. Ancak kredi notu ile ilgili merak edilen farklı bir can alıcı soru daha bulunuyor. O da Eşimin kredi notundan etkilenir miyim? Sorusu. Pek çok kredili üründe hane geliri baz alınırken bu soru gündeme gelmekteydi. Ancak eşini kanuni takipte olan kişiler bu konu ile alakalı net bir yanıt almak istiyor.

Eşim Kanuni Takipte

Kanuni takip 3 dönem ve üzeri borcunu ödememiş kişiler ile oluşturulan bir yasal adımdır. Eğer kanuni takipte olan kişi belirtilen süre içinde de borcunu ödemez ise icra şoku ile karşı karşıya kalabilir. Bu noktada eşi kanuni takipte olan ya da daha önce bu tarz bir sorun yaşamış olan bireyler imin kredi notundan etkilenir miyim? Karşımıza gelmekteler. Bu sorunun yanıtı ne yazık ki evettir. Çünkü bankalar resmi nikahlı eşlerin birbirleri ile olan kredi bağlantısını da sorgular. Dolayısıyla bir tara kanuni takip süreci yaşamış ise diğer taraf kredili ürün kullanamaz ya da düşük oranlarda kredili ürün sahibi olabilir.

Konut Kredilerinde Kanuni Takip

Bilindiği üzere konut kredilerinde hane halkı geliri bankalar için çok önemlidir. Çünkü kredi ve taksit tutarları bu gelire göre belirlenir. Hane halkı da kişinin annesi, babası, kardeşleri ya da eşi olabilmektedir. Bu noktada da Eşimin kredi notundan etkilenir miyim? Sorusunu hane halkının kanuni takip süreci beni etkiler mi? Sorusu takip etmektedir. Elbette durum değişmeyecektir. Hane geliri baz alınarak verilecek olan kredilerde hane halkından herhangi birinin kanuni takip süreci krediye ket vuracaktır. Ancak bu durum yalnızca konut kredisi gibi hane halkı gelirine bakılan krediler için geçerli bir durumdur.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*