Esnaf Kredisi Alma Şartları

Esnaf kredisi KOBİ’lerin işlerini daha da ileriye taşımaları adına bankaları açmış olduğu bir kredi tipidir. Bu kredi KOBİ tanımı içinde yer alan ve vergi levhasına kayıtlı olarak faaliyet gösteren her türlü esnafa verilmektedir. Verilen bu kredinin esnaf kredisi anlamı taşıması için bireysel kullanım için değil, işletme için kullanılması gerekir. Peki, esnaf kredisi alma şartları nelerdir?

Esnaf Kredisi Alma Şartları

 • Şirketin veya sahiplerinin bankalarla kredi ve kredi kartı çalışmalarının yani kredi sicillerinin düzgün olması,
 • Bankaya beyan edilen tüm gelirlerin yasal olarak belgelenebilmesi,
 • Şirket ortaklarının krediyi onaylaması ya da şirket adına kredi kullanılmaya kredi başvurusunda bulunan kişinin noter üzerinden yetkisinin olması,
 • Şirketin mali verilerinin banka değerlendirmesine göre negatif (genel olarak zarar da) olmaması,
 • Şirketin genel vergi borçlarından dolayı e-haciz başlatılmamış olması,
 • Aile bireylerinin oturduğu taşınmazlar esnaf kredisi için ipotek verilecekse eş rızasının olduğunu gösteren belge bankada imzalanmalı (taşınmaz sahibinin evli olması durumunda),

Esnaf Kredilerinde Faiz Oranları

Esnaf kredisi faiz oranları birkaç faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. İşletmenin bulunduğu sektör, piyasadaki faiz oranları, talep edilen kredi tutarı ve kredi vadeleri faiz oranlarını direkt olarak etkilemektedir. Bu yüzden bankaların esnaf kredisi faiz oranları sürekli olarak güncellenebildiği gibi belirttiğimiz faktörlere bağlı olarak da değişiklikler gösterebilir. Bu yüzden esnaf kredisine ihtiyaç duyduğunuzda bankalar ile direkt olarak görüşerek ve talebinizi ileterek gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi mi Esnaf Kredisi mi Kullanmak Daha Avantajlı?

İhtiyaç kredisi ile KOBİ yani esnaf kredisini karşılaştırdığımızda bu ikisi arasında faiz oranlarında çok büyük bir farkın olmadığını söyleyebiliriz. Faiz oranlarını göz önünde bulundurduğumuzda almış olduğunuz kredinin toplam geri ödemesinde çok büyük farkların oluştuğunu da söylemek doğru olmayacaktır. Ancak hangi kredinin tercih edilmesi gerektiğini asıl olarak belirleyecek unsur kredi tutarı, kredi geri ödeme vadesi ve kredinin kullanım kolaylığıdır.

İhtiyaç kredisinin onay ve kullanım süreci esnaf kredilerine göre daha hızlı ve daha kolaydır. Ancak ihtiyaç kredilerinin üst limitlerinin esnaf kredisine göre daha düşük olduğunu ve bununla birlikte vade süresinin daha az olduğunu söyleyebiliriz. İhtiyaç kredileri en fazla 48 ay olarak sunulmaktadır.

Esnaf kredisine baktığımızda ise eğer esnaf krediniz hazır değilse, esnaf kredi talebinizi sonuçlanması uzun sürebilir. Bununla birlikte esnaf kredisini daha yüksek limitler ve daha uzun vadeler ile kullanmanız mümkündür.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Esnaf kredisi ticari nitelikte verilen bir kredi türü olduğu için bireysel kredi için gerekli olan evraklardan daha fazla evraka ihtiyacınız vardır. Bunun sebebi ise işletmelerin finansal değerlendirme ölçütünün bireysel değerlendirme ölçütünden çok daha fazla olmasıdır. İşte, esnaf kredisinden gerekli belgeler;

 • Ortakların nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İmza sirküleri,
 • Oda kayıt belgesi,
 • Ticaret sicil gazetesi (kuruluş ve son gazete),
 • Vergi levhası,
 • Bilanço ve gelir tablosu (en az son iki yıl),
 • Varsa ortaklara ve şirkete ait mal varlığı dökümü (örn. tapu fotokopileri)

Esnaf Kredilerinde İpotek İstenilir Mi?

Esnaf kredisinde ipotek istenir mi? Bu konu birçok esnafın kredi talebinde bulunmadan önce aklına takılan sorulardan biridir. Ancak hemen belirtmek gerekir ki, esnaf kredisinde ipotek istemi tamamen bankaların inisiyatifinde olan bir durumdur. Bankalar, her kredi talebinde olduğu gibi esnaf kredisinde de birçok noktaya dikkat etmektedir. Bu nedenle işletme sahibinin bireysel kredi notu, işletme kurumsal kredi notu ve finansal tabloları göz önünde bulunduran bankalar, gerek gördükleri takdirde ipotek isteminde de bulunabilirler.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*