Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar

Bankalar düzenli gelirleri olan müşterilerin yanı sıra sahip oldukları gayrimenkulleri ipotek göstermek suretiyle de kredi kullandırmaktadır. Bunlardan ev ipotekli kredi veren bankalar ipotek konulması söz konusu evin değerini belirlemek için eksper görevlendirir. Evin değeri krediyi karşılayacak durumda ise kredi çıkmaktadır. Bu ev değil, arsa, bina, işyeri gibi taşınmazlara ipotek kurulabildiği gibi otomobil rehin gösterilerek de kredi çıkarılması mümkündür. Gayrimenkul ipoteği karşılığında bütün bankalar kredi vermektedir. Kredinin çıkmasında kredi notunun (KKB notu) belli bir aralıkta olması da talep edilebilir. Bu not, kredi faiz oranına da doğrudan etki yapmaktadır. Kredi ve kredi kartlarının zamanında önenmiş olması kredi notunu yükselten en önemli hususlardandır.

Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar ve Prosedür

Kimi ev ipotekli kredi veren bankalar sahip olunan eve kredi vermekle birlikte, yakınlardan birinin de evinin ipotek gösterilmesini mümkün kılmaktadır. 48 aya kadar bu şekilde kredi alınması söz konusudur. DASK yaptırılması zorunlu kılındığından ipotek tesisi sırasında çıkan masraflardan biri de deprem sigortası olmaktadır. Dosya masrafı, kredi tahsis ücreti gibi kredi masraf kalemleri bankadan bankaya değişmektedir. Kredi faiz oranını belirleyen temel husus ise KKB raporu notu olmaktadır. Ayrıca bankalar, ev gibi ipotek gösterilen gayrimenkullerin değerinin %60, %70’ine kadar değişen oranlarda kredi verdiklerini duyurmaktadırlar. Bankalardan kimileri üst kredi faiz limiti koyarak, bu oranın üzerine çıkmamaktadırlar.

Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Otomobil rehiniyle kredi kullandıran bankaların yanı sıra ev ipotekli kredi veren bankalar otomobil ve evin belli bir oranında kredi kullandırmaktadırlar. Kimilerine bu oran %80 olarak belirtilmiştir. Yüksek tutarda kredilerin söz konusu olabildiği ev ipotekli kredide cazip ödeme koşulları da bankalar tarafından sunulmaktadır. Kimileri ev (konut) ihtiyaç kredisi miktarını 100 bin TL’ye kadar çıkarmışlardır. Bankalardan ev ipoteğine %80, diğer gayrimenkullere (arsa, işyeri, bina, arazi vb.) değerinin %50’si kadar kredi kullandırmaktadır. Bu konuda esas alınan değer, ekspertiz sonrası ortaya çıkan acil satış bedelidir. Bu konu bazen itirazlara konu olmakla birlikte bankanın tespit ettiği rakamlar baz alınmaktadır.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*