Ev Kredisi Hesaplama

Ev Kredisi Başvurusu
Ev Kredisi Hesaplama
Bir ev sahibi olmak herkesin hayalini kurduğu bir şeydir. Geleceğe güven ile bakmaya yarayan en önemli unsurdur bir ev sahibi olmak. Hem kendimiz için hem de bizden sonraki nesil için bir kale gibi görürüz. İşinize güveniyorsanız, birde eşinizle birlikte çalışıyorsanız mutlaka bir banka kredisi alıp ev sahibi olmalısınız. Günümüzde bankalar diğer aracı kurumlar ev kredisi vermek konusunda oldukça cömert davranıyorlar. 0.94 ten başlayarak 1,4 farklı faiz oranları ile kredi bulmanız mümkün.

Kredi hesaplamaları nasıl gerçekleşiyor kısaca ona bakalım. Misal olarak 12 ay vadeli 100 TL kredi almak istiyorsunuz. Faiz oranı %1 olarak hesaplayalım ki hesaplamayı daha rahat inceleyebilelim. Bu şekilde alınan bir kredinin aylık ödemesi 8.88 TL olacaktır. Bir ay sonra alınan 100 TL’nin %1 i olan 1 TL’lik faiz borcu ödenen 8.88 TL’den düşülür. Kalan 7.88 TL’lik kısım ise anaparadan düşülür. Sonuç olarak ilk ödemeyi yaptığınızda kalan borcunuz 92.12 TL olacaktır. İkinci ay borcunuzun 92.12 TL ona kısmının %1 ödeyeceğiniz taksitten düşecektir. Yani 8.88 TL’den öncelikle 0.92 TL faiz olarak düşülecek, kalan 7.96 TL ise borcunuzdan düşülecektir. Bu şekilde ay ve ay ev kredisi hesaplama işlemi gerçekleşir.

Farklı kredi hesaplama çeşitleri de bulunur. Bu hesaplama tabloları içerisinde eşit taksitli ödeme tabloları en yaygın şekilde kullanılan tablolardır. Konut kredilerinden vergi alınmadığı için nispeten çok daha kolay hesaplanabilirler. Araç ve ihtiyaç kredilerinden alınan vergiler yüzünden yapılacak olan kredi hesaplama işlemi çok daha karmaşık bir hal alır.

Çeşitli kurum ve kuruluşların esnek kredileri bulunmaktadır. Bu esnek ödemeli krediler sayesinde elinize para geçtikçe yaptığınız fazla ödemeler anaparanın çok daha çabuk ve fazla faize maruz kalmadan ödeminizi kolaylaştırabilir. Ayrıca geleceğinden emin olduğunuz bir paranız varsa balon kredi tabir edilen sistemden faydalanmanız da mümkündür. Bu sistemde siz ödeyebileceğiniz taksit tutarını belirlersiniz. Belirlenen tutar ay ve ay hesaplanır ve kalan tüm para son taksite yerleştirilir. Misal olarak faiziyle geri ödeyeceğiniz 20.000 TL ev kredisi aldınız. 6 taksitte ödeyeceksiniz ve taksitlerin 1000 TL olmasını istediniz. İlk beş ay 1000 TL ödeyip 6. Ay 15.000 TL ödemeniz gerekmekte.

Ayrıca gelişen teknoloji sayesinde bir takım cep telefonu uygulamaları sayesinde bankların güncel kredi faizleri kullanılarak yapılmış kredi hesaplama programlarını kullanabilirsiniz. Bu sayede hangi bankanın daha hesaplı kredi verdiğini bulabilirsiniz. Yapacağınız küçük araştırmalar ile ev kredisi hesaplama işini kolayca yapabilirsiniz.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*