Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut almak isteyen kişiler ellerinde yeterli nakit olmaması durumunda ihtiyaç duydukları finansmanı karşılamak için bankalar, faizsiz finans kuruluşları ve çeşitli organizasyonlar yaparak ev sahibi yapan kuruluşlar tercih edilmektedir. Faiz konusunda çekincesi olan kişiler için faizsiz konut kredisi veren bankalar çözüm sunmaktadır.

Faizsiz Bankacılık

Faizsiz konut kredisi veren finans kuruluşları İslami usullerle kurulmuş ve kar amacı güden kuruluşlardır. Ülkemizde iki çeşit banka bulunmaktadır. Mevduat bankaları faiz sistemine göre çalışmaktadır. Kalkınma ve Yatırım Bankaları faizsiz kredi veren bankalar grubunda yer almaktadır. Kalkınma ve Yatırım Bankaları fon aracılığıyla kredi sağlamaktadır. Krediler konut, araç ve ihtiyaç gibi alanlarda kullanılabilmektedir.

Mevduat bankaları ile faizsiz konut kredisi veren bankalar ödeme planları incelendiğinde genelde ödeme miktarları birbirine yakındır. Buradaki fark paranın kullanılma şekliyle ilgilidir. Kredi için başvurulduğunda normal bankalardan çekilen kredide ödenecek aylık ödemeden daha yüksek veya daha düşük bir ödeme çıkabilmektedir. Aradaki fark genelde ihmal edilebilir derecede az olmaktadır. Ödemeler bankadan bankaya fark gösterebilmektedir. Bu nedenle ön inceleme iyi yapılmalıdır.

Kalkınma ve Yatırım Bankaları kamu ve özel olmak üzere iki çeşittir. Kamu veya özel olsun tüm Kalkınma ve Yatırım Bankalarından faizsiz konut kredisi kullanılabilmektedir.

Başvuru Yapılması ve Gerekli Olan Belgeler

Katılım ve Yatırım Bankalarının tamamının internet sitelerinden veya şubelerinden faizsiz kredi hakkında gerekli incelemeler yapılabilmektedir. Ön inceleme neticesinde daha uygun koşullar sunan banka tercih edilerek şubesine başvurulabilecektir.

Konut kredisine karar verilmeden önce alınması düşünülen evin %20’si ile %30’u arasında peşinatınız olması gerekecektir. Bankalar evin belirli bir miktarına kredi kullandırmaktadır. Bankalara göre değişmekle birlikte %70’i ila % 80’i arasında kredi kullandırmaktadır. Kredi kullanılmak istenen konutların tapusu ve iskânı olmalıdır. Kredi kullandırılması esnasında kredi kullandırılma karşılığı konut ipotek edilmektedir.

Hangi Belgeler İsteniyor?

Kimlik Belgeniz,
Aylık kazancınızı gösterir onaylı belge,
Esnaflar için vergi levhası
Banka konut kredisi başvuru formu,

Talep edilmesi halinde kefil ve belgeleri ayrıca bankanın talep edeceği diğer belgeler.
Konut kredisi veren bankalar kredi kullandıracağı konutlarda uzman incelemesi yapılmasını isteyebilecektir. Kredi miktarı bazı durumlarda uzman incelemesi sonucuna göre değişiklik göstermekte, bazen de hiç kullandırılmayabilmektedir. Tüm bankacılık sistemlerinde olduğu gibi katılım ve yatırım bankaları da konut kredisine başvuranların kredi notunu kontrol etmektedir. Bu nedenle talep edilecek belgeler farklılık gösterebilir. Konut kredisi veren bankalar kredi kullanma şartları taşıdığınız konusunda yapılan araştırma neticesinde uygun bulunursanız kredi kullandırılacaktır. Kredi kullandırılma esnasında eve ipotek konulacak ve tapuya işlenecektir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*