Faizsiz Kredi Veren Katılım Bankaları

Elde edilen kara ve hâsıl olan zarara müşteriyle birlikte katlanmak faizsiz kredi veren katılım bankaları açısından bir misyondur. Banka müşterilerinden toplanan para, sabit faizli mevduat yerine katılım fonu hesabına bir fon olarak toplanır. Dolayısı ile sabit gelir ve sabit kar, bu sistemde yoktur. Para toplarken kar ve zarar ortaklığı sözü ile mudilerden para toplanması söz konusudur. Anlaşılan vade sonunda kazanca göre düşük veya yüksek kar payı ödenir. Bunun yanı sıra kredi kullandırırken nakit ödeme yapmayan katılım bankaları, “işe ortaklık” ederek hasıl olan kar veya zararı müşterileri ile paylaşır. Faizsiz finansman olarak toplanan paraların bankaca sanayi ve ticarette değerlendirilmesi söz konusudur.

Faizsiz Kredi Veren Katılım Bankaları ve Hizmetleri

Diğer bankalarda olduğu gibi Türk Lirası, Amerikan Doları ve EURO olarak vadeli hesaplarda toplanmakta olan fonlar, çeşitli destekler adı altında ihtiyaç sahiplerine tahsis edilir. Bu destekler kurumsal finansman desteği, bireysel finansman desteği, kar veya zarar ortaklığı ve finansal kiralama gibi çeşitli finansman destekleridir. Sanayi ve ticaretin ihtiyaç duyduğu hammaddelerin defaizsiz kredi veren katılım bankaları tarafından finanse edilmesi söz konusudur. Bununla birlikte yarı mamul ve mamul maddenin yanı sıra taşınmaz, teçhizat ve makinelerin de finansmanı mevzubahistir. Bu konuda hizmet veren kamu ve özel katılım bankaları bulunmaktadır. Tüketici finansmanından konut finansmanına kadar krediler mevcuttur.

Faizsiz Kredi Veren Katılım Bankaları ve Tavsiyeler

Daha ziyade faiz hassasiyeti olan muhafazakar kesime hitap eden ve faizsiz kredi veren katılım bankaları sundukları cazip kampanyalarla her kesimden insana hitap edebilmektedir. Bu sistemde, ihtiyaç duyulan şey ne ise katılım bankası tarafından satın alınması söz konusudur. Üzerine belli bir oranda kar koyan katılım bankası, çeşitli vade oranları ile alacağını tahsil eder. Modern bankacılık anlayışına farklı bir çözüm olarak faizsiz bankacılığa ilgi artmaktadır. İşletme kredisi talep ediliyorsa katılım bankaları şahıslara veya şirketlere nakit vermez. Bunun yerine krediyi çeken adına satın alır. Talep edilen miktarla vade oranına göre geri ödenecek miktar ve taksitler belirlenir.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*