Findeks Kredi Notu Nedir Nasıl Sorgulama Yapılır

Bankacılık konuları arasında en fazla merak edilen ve hakkında detaylı olarak bilgiler alınmak istenen konulardan biri de findeks kredi notu konusudur. Oldukça kapsamlı bir finans konusu olması sebebiyle yazımızda findeks kredi notu hakkında bu anlamda sizlere detaylı olarak bilgiler sunmaya çalışacağız.

Finans kuruluşları tarafından kullanılmış olunan tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verileri üzerinde meydana getiren bir bankacılık uygulaması olan findeks kredi notu sistemi bireylerin kredi not puanlamasının yüksek olmasını ve bu sayede finans kuruluşlarına daha kolay bir biçimde erişim sağlamasına ve ayrıca en uygun faiz oranlarından daha kolay bir biçimde faydalanmasını sağlamaktadır.

Birçok bireyler tarafından yabancı kalınan findeks kredi notu, yalnızca finans kuruluşlarından kredi çekme açısından değil, ayrıca finans kuruluşlarının ileriki dönemlerde de bireylere kredi olanakları sunma konusunda da yeniden güven duyması açısından da önem arz etmektedir. Bu bakımdan, bankalardan faizli veya faizsiz kredi başvurusunda bulunmak isteyenler, ayrıca findeks kredi notu ayrıntısına değer vermesi ve finans kuruluşlarının güvenini kazanabilmesi açısından findeks kredi notunu da düzenli bir biçimde takip etmelidir.

Kredi Notu Nedir?

Merak edilen konulardan biri olan kredi notu uygulaması ise, tüm finans geçmişlerinin tek bir çatı uygulaması içerisinde toplanması ve analiz edilmesi neticesinde meydana gelen finansal bir puanlama sistemidir. Finans kuruluşlarından kredi başvurusunda hayati bir öneme sahip olan kredi notu uygulaması ülkemizde KKB kurumu tarafından analiz edilmekte olup, bu finansal uygulama ayrıca dünyanın tüm ülkelerinde uygulandığını da belirtmekte fayda görmekteyiz.

Tüm finans kuruluşları tarafından değer verilen ve ayrıca bireylere kredi sunulması konusunda teminat olarak görülen kredi notu uygulaması, yalnızca finans kuruluşları açısından değil, kredi başvurusunda bulunmak isteyen ve başvurduğu kredi türünün etkin ve seri bir şekilde finans kuruluşu tarafından onaylanması isteyen bireyler açısından da önem arz etmektedir.

Nitekim, birçok kredi başvurularında diğer ayrıntıların sağlandığı halde, kredi notunun yeteri düzeyde bulunmamasına bağlı olarak en düşük miktardaki kredi türlerinde dahi başvuruların onay almadığını belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu bakımdan, bilinenin aksine kredi notu, yüksek miktarlı kredileri etkileyebildiği gibi, 1000, 2000 tl gibi en düşük miktardaki kredi başvurularının dahi olumsuz neticelenmesine neden olmaktadır.

 Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Findeks kredi notu hakkında merak edilen detaylardan biri olan findeks kredi notu sorgulaması için bireylerin yapması gereken tek şey, ilgili finans kuruluşuna ait olan mobil bankacılık uygulamasını akıllı cep telefonuna ücretsiz bir şekilde indirmesi ve burada yer alan başvurular sekmesinde yer alan risk raporu (KKB) öğren kısmından findeks kredi notunu kolayca öğrenebilmektedirler.

Ayrıca, tüm finans kuruluşları şubeleri üzerinden de öğrenilebilen findeks kredi notu öğrenme konusunda merkezi sistemde bireylerden belirli bir miktar üzerinden ücret kesintisi de söz konusu olabilmektedir. Oldukça kolay bir biçimde  sorgulanabilen findeks kredi notu sorgulaması konusunda bireylerin zorluk çekmesi durumunda konu hakkında bilgisi bulunanlardan destek almasında fayda bulunmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Bu aşamadan hemen sonrasında bireylerin ilgili kredi kartına ait olan borçların düzenli olarak ödemesi durumunda kredi notunu da otomatik olarak yükseltmesi söz konusu olmaktadır.

Kredi notunuzu yükseltmek için gerekli en önemli adımlar aşağıda yazılıdır.

1.  Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi mutlaka gününü geçirmeden ödeyiniz.

2. 2 adet banka hesabınızdan otomatik fatura ödeme talimatı veriniz.

3. Banka da vadeli hesap açınız ve bu hesaba küçük de olsa bir miktar para yatırınız .

4. Kredi kartınız yoksa , adınıza herhangi bir bankadan düşük limitli bir kredi kartı edinin. Ve düzenli bir şekilde harcamalarınızı her ay ödeyin.

5. Unutmayın teknoloji marketler ve mobilya, ev eşyası veya e ticaret sitelerinden alışveriş kredisi ile aldığınız tüm ürünler de kredi limitiniz den kullanılmaktadır. Bunları da günün de ödemeniz kredi puanınızı arttıracaktır.

6. Herhangi bir bankaya başvurdunuz olumsuz yanıt aldınız. Sakın hemen arkasından başka bankalara birden çok defa kredi başvurusu yapmayınız. Bu sizin kredi limitiniz de yüksek puan kayıplarına yol açtıracaktır.  Bu yüzden kredi puanınızın yeterli olmadığını düşünüyorsanız direk banka şubesinden başvurmanız sizin faydanıza olacaktır.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi alınabilmesi açısından bireylerin kredi notu da iyi düzeyde olması gerekmektedir. Bu bakımdan bireylerin bankalardan kredi alabilmesi açısından kredi notunun en azından 1100 ila 1400 puan aralığında yer alması gerekmektedir. Bu puanlamanın ayrıca, bireylerin kredi borcunu belirtilen zamanda ödeyebileceği ve kredi notunun iyi düzeyde olduğu anlamını taşıdığını da belirtmekte fayda görmekteyiz.

Kredi notuna bir örnek sunmamız gerekirse, kredi notunun 0 ila 500 puan aralığında olması durumunda bireylerin finans kuruluşlarından kredi alma olasılığının düşük olduğu, kredi not puanlamasının 500 ila 800 aralığında bulunması durumunda bireylerin finans kuruluşlarından riskli olabileceği ve bu durumda finans kuruluşunun gerek görmesi durumunda bireylerin kefil veya ipotek gösterebileceği, kredi notunun 800 ila 1100 puan aralığında yer alması durumunda bireylerin finans kuruluşlarından kredi alması söz konusu ancak riskli olması anlamı, kredi notunun 1100 ila 1400 puan aralığında yer alması durumunda bireylerin finans kuruluşundan aldığı krediyi belirtilen günde ödeyebileceği ve kredi notunun iyi olduğu, kredi notunun 1400 ve üzerinde yer alması durumunda ise, bireylerin tüm finans kuruluşları üzerinden kredi kullanabileceği ve ayrıca düşük faiz oranlarından faydalanabileceği anlamı çıkmaktadır.

Kredi Notu Hesaplama

Bireylerin finans kuruluşlarından geçmiş dönemler içerisinde aldığı kredi ve kredi kartı bilgilerinin de göz önünde bulundurularak bireylerin bu kapsamda 0 ila 1400 puan aralığında kredi puanı alması durumunda kredi notu hesaplamasından söz edilebilmektedir.

Ayrıca, internet dünyası üzerinden de hesaplanabilen kredi notu hesaplaması yaptırmak istenildiği takdirde, online olarak ilgili web siteleri üzerinden bankacılık kişisel bilgiler doğrultusunda kredi notu hesaplaması kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Çoğunlukla kredi notu öğrenme ile karıştırılabilen kredi notu hesaplamasında bireylerin ayrıca belirtilen kredi notu puanlamaları hakkında bilgisi bulunması, kredi notunun doğru bir biçimde hesaplanması açısından önem taşımaktadır.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bireylerin ücretsiz bir biçimde kredi notu sorgulamak istemesi durumunda  internet dünyası üzerinden KKB kurumsal web sitesi üzerinden yani findeks üzerinden düşük bir ücret karşılığında kredi notu sorgulaması yapabilmektedir.

Kredi başvuruları yapılmadan önce mutlak olarak sorgulanması gereken kredi notu belirtildiği puan aralığında bulunmaması durumunda bireylerin bir sonraki kredi başvurusunun olumsuz yönde etkilenmemesi ve ilgili finans kuruluşu tarafından güven zedelenmesi söz konusu olmaması açısından, ilgili finans kuruluşu üzerinden kredi başvurusunda yalnızca tek bir seferliğine başvuru yapmasını tavsiye etmekteyiz.

Merkezi sistemde aynı süreçler içerisinde farklı finans kuruluşları üzerinden birden fazla kredi başvurularının görüntülendiğini de hatırlatarak birçok bireyler tarafından farkında olunmadan böyle bir hataya düşülmemesi gerektiğini belirtmekte fayda görmekteyiz. Findeks kredi notu hakkında merak edilen tüm detaylar hakkında bilgiler sunduktan sonra, finans kuruluşlarından kredi başvurusunda bulunmadan önce, findeks kredi notu hakkındaki tüm ayrıntıların doğru bir biçimde analiz edilmesi ve bu sayede kredi başvurularının bilinçli ve doğru zamanlı olarak gerçekleştirilmesini tavsiye etmekteyiz.

Dolaysıyla, ister faizli olsun, ister sıfır faizli olsun finans kuruluşlarından kredi başvuru yapmadan önce, ilgili finans kuruluşu ile aranızın açılmaması ve ilgili finans kuruluşu ile sürekli bir finansal dostluk sürdürebilmeniz açısından kredi notunuzun yüksek puanda yer alması ve yüksek puan konumunda sürekli olarak kalabilmesi açısından üzerinize düşenleri kusursuz bir biçimde yerine getirmeye gayret etmenizi tavsiye etmekteyiz.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*