Girişimciler İçin KOSGEB Kredilerine Devam

Girişimciler İçin KOSGEB Kredilerine Devam

Devletin genç girişimcilere desteği bitmiyor. Hem kendi işini kurmak isteyen hem de umut vadeden girişimciler için KOSGEB hibe ve kredilerine devam ediliyor. 100 bin TL’ye varan 0 faizli krediler ve 50 bin TL’ye varan hibeler kendi işini kurmanın hayalini kuranlara müjde oluyor. Daha önceden hali hazırda bir işyerine sahip olanlara verilen bu destekler şimdi yeni girişimciler için de veriliyor. Böylelikle girişimciler bu destekler sayesinde işyerini kurabiliyor. Daha önceden işyeri olanlara verilen bu krediler nedeni ile pek çok girişimci yetersiz kaynak nedeni ile hayallerinden vazgeçmek zorunda kalmıştı. Ancak KOSGEB’in bu yeni kararı sayesinde sorunun çoğu çözülmüş oldu. İşte detaylar.

Lokantalar Öncelikli

Yapılan çalışmalar doğrultusunda aşçılık yapmak isteyen ve bir lokanta ya sahip olup istihdam sağlamak isteyen kişiler gelecek vadediyor. Dolayısıyla KOSGEB kredileri çoğunlukla bu kişilere tanımlanıyor. Üstelik bu işi yapmak isteyen kişilerin ev hanımı olması durumu daha cazip hale getiriyor. Hem kadınların ekonomiye destek vermesini teşvik etmek hem de istihdamı kolaylaştırmak açısından bu alana olan destek daha çabuk ve kolay veriliyor. Bir diğer meslek grubu da berberlik. Eski zanaatların yaşatılmasına yönelik çalışmalarda bu alana olan ilgi destekler ile teşvik ediliyor. Dolayısıyla yeteneği olan binlerce kişi lokanta ve berber dükkanlarını açabiliyor.

Destek Nasıl Alınıyor?

KOSGEB kredileri için yapılan çalışmada 130 bin kişiye destek verilmesi söz konusu. Ancak bu destekten faydalanmak isteyenlerin öncelikle kurum tarafından verilen kursa katılması şart. Girişimciliğin detaylarını öğreten bu kurs üniversiteler aracılığı ile veriliyor ve yaklaşık 2 hafta sürüyor. Bu kursa katılanlara da katılım belgesi veriliyor. Ardından kişiler yapacakları ise dair detaylı bir dosya hazırlıyor ve KOSGEB’e belirtilen sürelerde sunuyor. Kapsamlı bir şekilde iş ve işin işleyişine dair hazırlanan dosya kurul tarafından onay alır ise kurulun resmi sen sayfasından duyurular yapılıyor. Burada projesinin onay aldığını gören kişiler işyerlerini kurmak adına kolları sıvıyor. İşyerini kurmak için harcadıkları tutarlarında muhasebe kaydını yaptıran kişiler daha sonra KOSGEB’den bu harcamaları tahsil ediyor.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*