Halkbank Konut Kredisi Başvurusu 2018

Halkbank Konut Kredisi Başvurusu 2018

Günümüzde ev sahibi olmak, artık bankaların sunduğu ev kredileri ile çok daha kolay bir hale geldi. Konut kredisi alınabilen bankalardan biri de Halkbank. Halkbank’tan konut kredisi çekebilmek için belli şartları yerine getirmek gerekiyor. Dolayısıyla  Halkbank konut kredisi başvurusu yapmadan önce bu şartların neler olduğunu gözden geçirmekte yarar var.

 Halkbank Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Konut kredileri yüklü bir miktarı içerdiği için bireysel kredilerden daha farklı şartları içeriyor. Buna göre öncelikle Halkbank konut kredisi başvurusu yapacak olan kimsenin düzenli ve konut kredisinin taksitlerini ödemeye yetecek kadar iyi bir gelirinin olması gerekiyor. Bu kimse eğer bir devlet çalışanıysa ve aylığını Halkbank’tan alıyorsa, bu durumda bankanın maaş müşterisi olduğu için şansı daha yüksek olacaktır. Fakat maaş müşterisi olmayan müşteriler için de sunulan çeşitli Halkbank konut kredisi paketleri de bulunmaktadır.

Kredi başvurusunda bir diğer önemli etken, kredi notudur. Kredi notu bir banka müşterisinin bankalarla yapmış olduğu çalışmaların bir özeti mahiyetindedir. Bu kimse bankalara olan kredi ve kredi kartı ödemelerini gerektiği gibi yapıyorsa, kredi notu da yüksek olacaktır. Buna göre kredi başvurusunda bulunmak isteyen bir kimsenin kredi notu en az 1500 olmalıdır. Her bankada olduğu gibi Halkbank tarafından da bu kredi notu gözetilmektedir.

 Halkbank Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Halkbank konut kredisi başvurusu için gereken şartları karşılayan kimseler, başvurularını bizzat banka şubelerine giderek yapabilirler. Başvuru esnasında gereken belgeler, kişinin aylık kazancını belgeleyen gelir belgesi, kimlik fotokopisi, eğer daha önceden satın aldığı ve kira getiri olan yerler varsa, bunlara ait belgeler ve hatta ihtiyaç duyulduğunda bankaya sunulmak üzere ailesinde çalışan kimselere ait gelir belgeleridir. Bazı durumlarda banka, konut kredisi alan kimseye aileden birilerinin kefil olmasını isteyebilir. Bu durumda bu belgeler işe yarayacaktır.

Konut kredisi alabilmenin bir diğer önemli şartı da alınmak istenen konutun krediye uygun olup olmadığıdır. Bu sebeple  konut kredisi başvurusu talebi alındıktan ve krediye ön onay verildikten sonra banka tarafından görevlendirilen bir ekspertiz ile konutun krediye uygunluğu ve değeri belirlenmektedir. Bu işlemlerin sonrasında eğer tüm şartlar sağlanıyorsa, müşteriye konut kredisi kullandırılır.

Konut kredisinin ödeme oranları ve tarihleri, Halkbank konut kredisi kullanma esnasında müşteri ile konuşularak belirlenmektedir. Bu konuda kredi ödemelerinin aksamaması için ödeme yapılabilecek olan günlerin seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca bankalar aylık ödeme oranları konusunda müşterilerine birçok kolaylığı sağlamaktadır. Bu kolaylıklardan yararlanarak konut kredisi alınabilir.

Halkbank Konut Kredisi Hesaplama

Hesaplı Evim Konut Kredisi Faiz Oranları
Kredi Tutarı (TL)Kredi Vadesi (Ay)Aylık Faiz Oranı
(%)
1.000- 50.000 TL1-360,95
37-1201,03
50.001-1.000.000 TL1-361,09*
1,13
37-1201,12*
1,16
1.000.000 TL üzeri1-120 1,19

Örnek Ödeme Tablosu

Hesaplı Evim Konut Kredisi
Örnek Kredi Tutarı (TL)Kredi Vadesi (Ay)Aylık Faiz Oranı
(%)
Tahsis Ücreti (TL)Taksit Tutarı (TL)Diğer
Masraflar
(TL)
Yıllık Toplam Maliyet Oranı
(%)
50.000360,952501.64680613,6742
1201,0372813,6865

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*