Hesap Kartı Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

Hesap Kartı Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

Hesap kartları bankalardaki hesabın yönetilmesine yarayan dijital kartlardır. Ancak en büyük özellikleri arasında alışveriş yapılmasına olanak sağlamalarıdır. Eskiden insanlar hesap cüzdanları ile birlikte bankada dakikalarda sıra bekledikten sonra hesaptaki paralarını alabilirlerdi. Ancak bu durum banka kartları ile son buldu. Çünkü bu kartlar sayesinde insanlar kendi bankalarının ATM’leri ve ortak nokta ATM’lerinden kolaylıkla para çekebiliyorlar.

Banka Kartı İle Alışveriş

Yanında yüklü miktarda para bulundurmak istemeyen kişiler bu kartlar sayesinde istedikleri noktadan alışveriş yapabiliyorlar. Artık alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler ya da butikler bu kartlar ile ödeme alabiliyorlar. Hem pratik hem de güvenli olan bu yöntem sayesinde kart kullanıcısı yanında yüklü miktarlarda para bulundurmak zorunda kalmıyor.

Banka Kartı İle Yapılan Alışveriş Taksitlendirilebilir Mi?

Banka kartı ile yapılan işlemleri kredi kartı gibi taksitlendirmek isteyen kişiler bu sorunsal ile sık sık gündeme gelmekte. Ancak kredi kartları Bonus, World ya da Axess gibi program ortaklarına sahip oldukları için taksitlendirilebilir özelliklere sahipler. Yani banka kartlarında bir program ortaklığı bulunmadığı için taksitlendirme yapamazlar.

Hesapta Para Olmadan Banka Kartını Kullanmak

Banka kartı tamamen hesaba endeksli bir karttır. Yani hesapta bulunan paranın daha güvenli kullanılmasını sağlarlar. Ancak hesapta herhangi bir para yok ise banka kartları da limit yok hatası verir. Eğer hesaba tanımlı bir ek limit bulunuyor ise bu noktada hesapta para bulunmasa dahi banka kartı işlem görür. Yani banka kartı hesapta müşterinin kendine ait parası yok ise ek hesabı da kullandırmaya yetkilidir.

Banka Kartı İle İnternet Alışverişi

İnternet alışverişlerinde asla ana kart bilgilerinin paylaşılması öngörülmez. Ancak banka kartına da sanal kart oluşturulamaz. Bu noktada banka kartı ile internet alışverişi yapmak bir hayli tehlikedir. Ayrıca banka kartı ile her siteden alışveriş yapmak da mümkün değildir. Eğer sitede banka kartı ile ödeme kabul eden bir sistem var ise banka kartı ile alışveriş yapabilirsiniz. Ancak bu banka kartı bilgilerinizi verdiğiniz noktada kişilerin hesabınıza ulaşabileceğini de asla unutmamalısınız.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*