İnternet Bankacılığı Hesaplarına Siber Saldırılar

İnternet Bankacılığı Hesaplarına Siber Saldırılar

Bankacılık ürünlerine ve banka müşterilerine yapılan dolandırıcılık işlemlerinin ardı arkası kesilmiyor. Her geçen gün yeni bir suç örgütü binlerce insanın canını yakıyor. Bazı tuzaklara düşen insanlar da hem kullanmadıkları bir borcun altına giriyor hem de hesaplarındaki paradan oluyor. Son dolandırıcılık işlemleri de internet bankacılığına karşı yapılanlar oldu. İnternet bankacılığı kullanan kişiler dolandırıcıların kullandıkları bir program ile süzgeçten geçiriliyor. Dolayısıyla dolandırıcılar bu kişileri arayarak kendilerini banka olarak tanıtıyor. Banka müşterisi de bu duruma inanıp dolandırıcının talep ettiği bilgileri verir ise ciddi bir borç yükü altına girebilir. Çünkü dolandırıcılar bazı bilgiler ile kişinin internet bankacılığına girer ve burada var olan ya da tanımlanan tüm kredili ürünleri kendi hesabına aktarır.

Mesaj İle Gelen Bilgiler Paylaşılmamalıdır

Dolandırıcılar genellikle telefon ile iletişime geçerler ve kişilerin TC kimlik numaralarını, kart numaralarını ya da şifrelerini isterler. Ayrıca bazı dolandırıcılar müşterilerin boşluğundan yaralanarak internet bankacılığı şifresini de ister. Hemen  akabinde internet bankacılığına giriş yapan dolandırıcılar müşterilerin telefonlarına gelen güvenlik şifrelerini de isterler. Hemen bu noktada kişilerin telefonlarına gelen şifreleri hiç kimse ile paylaşmamak gerekmektedir. Çünkü bu şifre banka tarafından onay kodu olarak gönderimi ve bu şifrenin yalnızca kişiye özel olması gerekir. Dolandırıcıların istediği bu şifre aslında internet bankacılığı güvenlik duvarının son aşamasıdır.

Tanımlanan Tüm Ürünler Kullanılır

Kişiler telefonda konuşurlarken bazen bir anlık dalgınlık nedeni ile tüm bilgileri karşı tarafa verebilir. Eğer kişi durumun farkına varır ise hemen telefon bankacılığı kayıp çalıntı hattına ulaşmalıdır. Müşteri temsilcisi bu durum karşısında müşterinin internet bankacılığı kullanıcı kodunu iptal eder ve tüm hesaplarına bloke koyar. Riskli durum ortadan kalkıncaya kadar da bloke devam eder. Eğer kişi müşteri hizmetlerini arayana kadar dolandırıcılık işlemi gerçekleşmiş ise bu durumda yasal yollara başvuru yapılmalıdır. Kişi savcılığa suç duyurusunda bulunur ve konu araştırılmaya başlanır. Ancak ne yazık ki kişi kendi iradesi ile bilgilerini paylaştığından durum olumlu sonuç vermeyebilir. Bu nedenle sizleri arayan ve özel bilgilerinizi isteyen hiç kimseye itibar etmemelisiniz.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*