İpotekli Kredi Veren Bankalar

İpotekli Kredi Veren Bankalar

Kredi alma imkanı olup, borç yükünden dolayı gelir-gider oranı birbirini karşılaşamayanlar için ya da yüksek miktarlı krediler için bankalar ipotekli kredi imkanı sunar. İpotekli kredi de, bankalar başvuru yapan kişinin sahip olduğu bir malın üzerine ipotek koyar. Bu borç bitene kadar, bu malın satılması söz konusu olamaz. Kredi sahibi borcunu ödeyemez ise, banka ipotekli olan mala el koyar ve satışa çıkartarak alacağını tahsil eder. İpotekli kredi veren bankalar arasında şartlar ve masraflar bakımından değişiklikler bulunur.

İpotekli krediler, diğer ihtiyaç kredilerine göre masrafları daha yüksek olan kredilerdir. Ayrıca ipotek edilecek malın bazı sigorta uygulamalarına tabi tutulması zorunluluğu da vardır. Kredi kullanacak kişiye yapılacak hayat sigortasının yanı sıra, evler ve iş yerleri için deprem sigortası şartı bulunabilir.

İş Bankası İpotekli Kredi

İş Bankası’nin ipotekli kredi hizmeti vardır. İpotekli kredi de, üzerine ipotek konulacak malın değeri ekspertiz aracılığıyla belirlenir ve bu değer kadar kredi kullanımı yapılabilir. Bu değer belirlenmeden kredi kullandırımı söz konusu olmaz.

Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

İpotekli kredi veren bankalar arasında Akbank’ta vardır. Akbank ipotekli ihtiyaç kredisi için, kredi kullanacak kişiye ya da bir yakınına ait ev ya da iş yeri ipoteği şartı bulunur. Yüksek miktarlı krediler için bu yöntem uygulanabilir. Bütün belgelerin yanında, ipotek edilecek mülkün tapusu da istenir.

Garanti Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

Garanti Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi, ipotek gösterilen malın değerinin %50’si kadar kullanılabilir. Kredinin vade oranı en az 6 ay, en fazla 36 ay olarak belirlenmiştir. Başvuru şube aracılığıyla yapılır. İpotek edilecek malın değeri belirlendikten sonra, kredi kullandırma safhasına geçilir.

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

İpotekli kredi veren bankalar arasında en geniş seçenekler Ziraat Bankası’nda mevcut. Konut ve işyeri dışında imarlı arsalar için de ipotekli kredi veren bankanın, malın değerine göre belirli bir yüzde de kredi verme uygulaması var.

Vakıfbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

İpotek edilecek malın %75’i kadar kredi kullanımı şartı vardır. Geri ödemeler aylık veya üç aylık periyotlar şeklinde yapılabilir. İpotek dışında gelir belgesi de istenir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*