İş Bankası Taşıt Kredisi Hesaplama 2018

Emektar arabalarını yenilemek isteyenler ya da sıfır bir araç almak isteyen kişiler, taşıt kredisi almak için Türkiye iş Bankası’na başvuruda bulunabilirler. Otomobil kredisi, sıfır araç, ikinci el araç, panelvan, van, kamyonet gibi hafif ticari araçlar için alınabilir.

Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır?

2018 yılı İş Bankası taşıt kredisi hesaplama işlemini yaparken, yalnız faiz oranlarına bakmak yeterli gelmemektedir. Taşıt kredileri, diğer kredi çeşitleriyle aynı alım özelliklerine sahip değildir. Araç kredileri farklı zahmet ve ilave maliyet içerir. Bunun yanında ihtiyaç kredilerine göre, daha uzun vadeye sahiptir. En uygun taşıt kredisi hesaplama yöntemini bulmak için,  kredi hesabı yaparken, kasko sigortası, zorunlu trafik sigortası, ferdi kaza sigortası ödemelerini de yapacağınızı, göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Aracın yasal hakları, sizin üzerinize olmayacaktır, ikinci el ve sıfır araba alma kararınıza göre şartlar da değişiklik gösterecektir.

İş Bankası için 15.000 TL araç kredisi kullanma durumu için, örnek bir ödeme planı sunarsak,

Kredi miktarı 15.000 TL, Vade 48 ay, aylık faiz oranı % 1,4 masraflar 75 TL, aylık taksit 458 TL, faiz ödemesi 5.810 TL, toplam ödeme 22.046 TL olacaktır.

Türkiye İş Bankasından Kredi Almak için Gereken Belgeler Nelerdir?

Taşıt kredisi alma başvurusuna, 18 yaşından büyük olan kişiler başvurabilir. Taşıt kredisi başvuru formu, kimlik, ikametgah senedi, kişinin üzerine kayıtlı bulunan fatura örneği, sigorta belgesi, sürücü belgesi ya da nüfus cüzdanının fotokopisi ve aslı, gelir durumunu gösteren belge, sıfır araçlar için proforma fatura, 2.el taşıtlar için, satışı yapan kişiye ait olan, motorlu araç tescil ve trafik belgesi.

Kredi kullanabilmek için, çalışan kişilerin, en az üç aydır sigortalı olma zorunluluğu var. Kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor, kredi notunu yükseltmek için, banka ödemelerinin düzenli olarak yapılmış olması ve bankacılık ürünlerinin kullanılmış olması gerekiyor.

Tüm belgeler hazırlanıp, Türkiye İş Bankası şubesine gidip, araç kredisi başvurusu yapılması durumunda, banka başvuruyu incelemeye alıyor, genel müdürlükten onay çıkması durumunda ise,  kredinizi alabiliyorsunuz. İpotekli krediler grubuna giren taşıt kredisini alabilmeniz için, banka satın aldığınız araç üzerine ipotek koyuyor.

İkinci el araba almak istemeniz durumunda, banka şubesi gerekli görürse, kefil isteğinde de bulunabiliyor.

Araba alacak kişiler, bazı durumlarda araç kredisi mi yoksa ihtiyaç kredisi mi alsam diye, bir ikilem arasında kalıyorlar. Bazı bankalarda faiz oranları aynı olmakla beraber, bazı bankalarda da araçlar için daha az faiz kredisi uygulamaları olabiliyor.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*