İşletmelere İskonto ve İştira Kredileri

İşletmelere İskonto ve İştira Kredileri

İşletmeler için bankacılık ürünlerinden bir tanesi de iskonto ve iştira kredileri oldu. Bu krediler aslında yıllardır kullanılıyor olsa da son zamanlarda daha sık talep edilir oldu. Elbette artan döviz kurlarının bu noktada payı büyük. İşletmeler, holdingler, grup firmaları hatta esnaflar bile çek ve senet gibi kıymetli belgeleri kullanabiliyor. Bu belgeler belli bir süre sonunda ticari işletmeler tarafından tahsil ediliyor. Ancak bazı zamanlar işletmelerin nakit ihtiyaçları beklenen süreden önce doğabiliyor. Hal böyle olunca da nakit sıkıntısı yaşayan işletmeler bu çek ve senetlerini bozdurmak zorunda kalabiliyor. Ancak çek ve senetler eğer vaktinden önce işlem görür ise ciddi bir komisyon masrafına tabi tutuluyor. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen ve ticari kredi hacmini artırmak isteyen bankalar da işletmelerin yardımına iştira ve iskonto kredileri ile koşuyor.

İştira ve İskonto Kredileri Nasıl Kullanılır?

Çek ve senetlerini bozdurup hak edişin çok daha altında bir rakam almak zorunda kalan işletmeler iştira ve iskonto kredileri için bankalara başvuru yapıyor. Bankalar bu işletmelerden ellerinde çek ve senetleri alarak karşılığında iskonto ya da iştira kredileri kullandırıyor. Böylelikle işletmeler çek ve senet masrafına katlanmadan, üstelik vadeden çok daha önce paralarını tahsil edebiliyor. Tabi bu kredilerinde belli bir faizi bulunuyor ancak çek ve senet masraflarının çok daha altında olduğu için sık tercih ediliyor.

Aralarındaki Fark Nedir?

Bu kredilerden faydalanmak isteyen kurumların aklına bu iki kredi arasındaki fark takılabilir. Aslında ürün olarak iki kredinin de birbirinden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Vadesi gelmemiş çek iskonto edilip, ciro ve teslim sırasında aynı belediye sınırları içerisinde bulunan bir bankaya satılır ise söz konusu krediye iskonto kredisi adı verilmektedir. Ancak borçlu olan kişi kıymetli evrakın verildiği banka ile aynı belediye sınırlarında ikamet etmiyor ise söz konusu kullandırılan krediye iştira kredisi denir. Yani tamamen borçlu ikametine göre verilen ürünlerdir. Firmaları büyük bir yükten kurtaran bu krediler kurumsal anlamda faaliyet gösteren hemen her banka tarafından kullandırılmaktadır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*