İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi Veren Bankalar

Bilindiği gibi, kendi isteği olmaksızın işten çıkarılanlara bir süreliğine devlet tarafından işsizlik maaşı veriliyor. İşkur, işsizlik maaşı konusunda yetkili kamu kurumudur. Sözleşmeye dayalı ya da sigortalı olarak çalışanlar, özel sandıklara bağlı çalışanlar ile Türkiye’de çalışma izinli yabancı işçiler işsizlik maaşı alabilmektedir. En fazla 10 (on) aya kadar işsizlik maaşı alınabilmektedir. İşine son verilmesinden önceki 120 günde sigortası yatmış olmalıdır. Bu durumda olan, başka geliri olmayanların finansman ihtiyaçlarına yönelik işsizlik maaşı alanlara kredi veren bankalar bulunmaktadır. Çeşitli oranlarda, farklı taksitlerde ve dosya masraflarında krediler bulunmaktadır. Buradaki kilit nokta kredi notudur. Kredi notu düşük olan kimselere bankalar kredi tahsis etmek istemez.

İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi Veren Bankalar ve Prosedürler

Bu durumda olan ve işsizlik maaşı alanlara kredi veren bankalar daha çok ihtiyaç kredisi kullandırır. İşsizlik maaşını ve süresini gösteren doküman, gelir belgesi (bordro) yerine geçmektedir. Bu türlü taleplergelir belgesiz kredi kapsamında değerlendirilmektedir. Yeni bir işe başlandığı takdirde işsizlik maaşı da kesileceğinden bankalar bunu sürekli gelir niteliğinde vermeye yanaşmayabilir. Süre bakımından işsizlik maaşı 600 gün sigortalılarda 6 ay, 900 günlülerde 8 ay ve 1080 gün işsizlik sigortası yatanlarda ise 10 aylık süre ile yatar. Bu sürelerin ardından maaş kesileceğinden gelire bağlı kredi değildir. Bankalardan bazıları da alacağını garantilemek için sigorta yaptırmaktadır.

İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi Veren Bankalar ve Tavsiyeler

Maksimum 10 ay süreli bir gelir söz konusu olduğundan işsizlik maaşı alanlara kredi veren bankalar bu maaşın kesilmesi ve/veya kredi kullananın vefatı gibi durumlarda sigorta yaptırarak alacağını teminata bağlar. Bu durumda sigorta primleri tıpkı dosya masrafı, kredi tahsis ücreti gibi çeşitli kredi masrafları gibi ciddi dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır. Ayrıca işsizlik maaşı alındığı süre içinde ödenebilecek kredi miktarının kullanılması gerekir. Aksi takdirde kredinin batırılması ve geri ödememe sonucu kredi notunun düşmesine sebebiyet verilmiş olur. Herhangi bir işe yerleşerek iyi maaş elde edilse dahi düşük kredi notu nedeniyle istenilen limitte kredi çekilemeyebilir.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*