Kara Listeden Ne Zaman Silinirim?

Kara Listeden Ne Zaman Silinirim?

Hepimiz bankalar ile para alışverişi yapar zaman zaman kredi çekeriz. Ancak bu durum sonunda oluşan borçları uzun süre boyunca ödemememiz sonucunda bankaların kara listesine gireriz. Bunun anlamı uzun bir süre boyunca bankalar ile ticaret yapamayacağımızdır. Bu durumda olan kişilerin akıllarındaki soru ise kara listeden ne zaman silinirim, olacaktır. Yazının ilerleyen kısımlarında bu sorunun da cevabına değineceğiz.

Kara Liste Nedir

Ödemelerde gecikmeler yaşayan ve yasal takibe alınan müşterilerin riskli ve kötü sicilli olarak Kredi Kayıt Bürosu ve TBB Risk Merkezi tarafından kayıtlanmaları halk arasında kara liste olarak isimlendirilmiştir.

Hangi Şartlarda Kara Listeye Girerim

Kullanmakta olduğunuz kredi kartı borçlarını, kredi borçlarını, kefili olduğunuz bir kredi ödemesini 90 iş günü geciktirmeniz durumunda Kredi Kayıt Bürosu ve TBB Risk Merkezi tarafından yasal takip başlatılır ve kara listeye alınırsınız.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenirim

Krediden yaralanmak istediğiniz bankadan, TBB Risk Merkezi veya Kredi Kayıt Bürosuna ya da internet üzerinden kara liste sorgulama sistemlerini kullanarak kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkarım

Bankalara olan borcunuzu ödedikten yaklaşık 5 sene içerisinde kredi siciliniz temizlenmekte. Bu süre boyunca kredi çekme ve kredi kartı alma olasılığınız ise oldukça düşük. Bu 5 sene sonrasında kredi siciliniz temizlense dahi başvuru yaptığınız bankalar sizin kredi sicili geçmişinizi görebilir ve bunun sonucunda da başvurularınızı reddedebilirler.

Ayrıca kara listeden ne zaman silinirim, diye merak eden kişilerin borçlarını kapatsa dahi ödemelerini düzenli bir şekilde yapmalarının kredi alma ve kredi kartı çıkarma işlemlerinde 5 senelik süre sonrasında çokça işlerine yarayacağını belirtmek gerek.

Kredi Sicil Affı

Siz de kredi sicil affından yararlanarak, söz konusu borçlarınızı 6 ay içerisinde kapatmanız dahilinde 5 yılınız dolmasa bile daha önce yaşadığınız olumsuz durumları kredi sicilinizden temizleyebilirsiniz. Sicil affına başvurmak için bankaya olan borcunuzu ödemek dışında herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Bu işlem sonunda kara listeden ne zaman silinirim diye dert etmenize gerek kalmaz. Ancak her ne kadar kredi sicil affından yararlansanız bile bu kayıtlara banka tarafından halen ulaşılabilir. Bu yüzden siz kredi sicilinizi temiz tutmaya özen gösterin.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*