Kartın Şifresiz İşlemlere Açık Olması

Kartın Şifresiz İşlemlere Açık Olması

Son zamanlarda kredi kartlarının şifresiz olarak kullanılması kart sahibine kolaylık sağlıyor. Özellikle alışveriş sırasında yalnızca temassız özelliğin kullanılarak saniyeler içinde ödemenin yapılıyor olması beklememek adına güzel bir aksiyon gibi görünebilir. Ancak kart güvenliği söz konusu olduğunda aynı şeyi söylemek çok mümkün olmuyor. Kartın şifresiz işlemlere açık olması kredi kartı dolandırıcılarının iştahını kabartıyor. Bu konu ile ilgili de kolları sıvayan dolandırıcılar şu ana kadar binlerce kişinin kredi kartlarını boşaltmış durumda.

Kartın Kaybedilmesi ya da Unutulması

Herkes kredi kartını kaybedebilir. Ayrıca kredi kartının kaybedilmesi her zaman bir risk taşır. Ancak şifresiz kartlar için bu risk çok daha büyüktür. Çünkü kartın bir dolandırıcının eline geçmesi otomatikman karttan alışveriş yapmasına neden olur. Kredi kartını kaybettiğini fark edemeyen biri dakikalar içinde kart kullanılabilir limiti kadar dolandırılabilir. Aynı şey kredi kartı numaralarını kopyalayabilen dolandırıcılar için de geçerlidir. Kartın numaralarını ele geçirdikleri pos cihazlarından ya da ATM’lerden kopyalayan kişiler bu kartlar kendilerinde fiziki olarak olmasa da işlem yapabilirler. Kartın şifresiz işlemlere açık olması bu noktada oldukça büyük bir risk ve kayıp oluşturur.

Kredi Kartı Güvenliği Doğru Sağlanmalıdır

Kredi kartları hayatımızı kolaylaştıran bir bankacılık ürünüdür. Ancak güvenliği konusunda sahibine büyük sorumluluklar yükler. Örneğin bu kartların sanal ortamdan kullanılması da en az kartın şifresiz işlemlere açık olması kadar risk teşkil eder. Bu nedenle sanal ortamlarda kullanılması için bankalar sanal kart geliştirmiştir. Müşteri sanal kartına alışveriş tutarı kadar limit yükleyebilir ve bu limiti güvenle sanal kartından harcayabilir. Böylelikle ana kart bilgileri gizli kalmış olur. Aynı şekilde şifresiz kart kullanmak yerine birkaç dakika daha ayrılarak şifre tuşlanması çok daha güvenlidir. Eğer istenirse temassız ödeme ve şifre de aynı anda kullanılabilir. Bankaların bu iki güvenlik yöntemini içeren ürünleri bulunmaktadır. Farklı bir güvenlik önlemi olarak da karın sigortalanması düşünülebilir. Yani banka karttan sahibinin dışında yapılan işlemleri sigortalar. Bu tarz bir dolandırıcılık durumunda da sigorta karttan yapılan izinsiz işlemlerin ödemesini karta yapar.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*