Kefil Olmanın Yükümlülükleri

Kefil Olmanın Yükümlülükleri

Önceden bankalar insanlardan memur birini kefil göstermesini istiyorlar ve bunun karşılığında kredi kullandırıyorlardı. Ancak sonraki zamanlarda ipotek yöntemleri geliştirildi ve kefalet ikinci panda kaldı. Her ne kadar ikinci planda kalmış olsa da hala kefil isteyen bankalardan ve işlemlerden söz etmek mümkün. Ancak kefil olmanın yükümlülükleri konusunda insanlar net bilgilendirilemiyor olabilir. Tabi herkes sevdiği birine, akrabasına ya da çocuğuna kefaletini vermek isteyebilir. Ancak kefillik süreci ile ilgili bilinmeyen bazı gerçekler ciddi anlamda ailelerin dağılmasına ve intihar girişimlerine kadar varan ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Borçlu Kadar Sorumlu

Kefil olmanın yükümlülükleri kanunlar kapsamında da değişmemektedir. Yani kefil olacak kişi öncelikle söz konusu borçtan en az borçlu kadar sorumlu olduğunu bilmelidir. Eğer borçlu borcunu ödemez ise banka direkt tıpkı borçlu gibi bu tutarı kefilden ister. Borçlunun üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkulünün olmaması haciz gibi en istenmeyen durumlarda bankaların yine kefil ile muhatap olmasını gerektirir. Bu noktada kefilin sahip olduğu gayrimenkuller ve bu gayrimenkullerin içindeki eşyalar banka tarafından haciz yolu ile el koyulur. Üstelik bu noktada kefilin yasaya başvurması hiçbir şeyi ne yazık ki değiştirmez. Bu noktada kefil olurken çok ciddi düşünülmeli ve bankaların sizler için uygulayabileceği yetkileri sorgulanmalıdır.

Kefillikte Eş Rızası

Daha öncede isteyen kişi tek bir imzası ile karşı tarafa kefil olabiliyordu. Ancak bu kefillik zamanla yuvaların dağılmasına, eşlerin ayrılmasına ve cinnet geçirip cinayet işlemeye kadar varan sonuçları da beraberinde getirdi. Banka bir şekilde masrafını tahsil etmenin yollarını ararken sırf kefillik süreci nedeni ile yargılanan vatandaşlardan dahi söz etmek mümkün. Devlerin kefil olmanın yükümlülükleri konusundaki yasaları değiştirmesi aslında bir noktada doğru oldu. Artık evli olan kişiler birine kefil olurken banka kefil adayının eşinin rızasını da istemek zorunda. Yani kefil adayı kişi eşini bankaya getirip kefilliğe dair onayını istemek zorundadır. Kişi eşinin kefil olmasını kabul ettiğini ve hiçbir baskı altında olmadan bu onayı verdiğini beyan ettikten sonra banka kefilliği kabul eder. Onun dışında kefillik gerçekleşmez.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*