Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar

Ev almak isteyenlere yönelik kefilsiz ev kredisi veren bankalar cazip ödeme koşullarıyla müşteri çekme yarışındadırlar. Gelir durumu veya risk grubu itibariyle ek teminat söz konusu olduğunda bankalar eve ipotek koyarak kişilerin konut edinmelerine olanak sağlarlar. Evin yanı sıra dükkan, arsa, tarla, bina gibi gayrimenkuller üzerinde de ipotek tesis edilebilir. Kişinin kendisine ait bir gayrimenkulün ipotek gösterilmesi ile birlikte, bir yakınına ait mallara da ipotek tesis edilebilir. Kefilsiz kredi ise ancak kredi notunun (KKB notu) yüksek olmasına bağlıdır. Kredi müşterisinin yaşı ile evin fiyatı baz alınarak kefil veya ipotek tesisi söz konusu olacaktır. Sabit bir geliri olan kimseler bankaların favori müşterileridir.

Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar ve Prosedür

Konut edinmek için kefilsiz ev kredisi veren bankalar kredinin miktarını düşürerek, ipotek tesis ederek ya da vadeyi azaltarak kredi vermek isteyebilir. Evin tamamı için kredi verilmesi söz konusu olmamaktadır. %80’e varan oranlarda ev değerine kadar konut kredisi kullanılabilmektedir. Bu durumda kişiler ihtiyaç kredisi çekerek aradaki farkı tamamlama yolunu seçerler. Bu durumda ipotek tesisi düşünüldüğünde evin değerinin tespiti ön plana çıkacaktır. Evin acil satış fiyatını ölçmede ekspertiz işlemi yaptırılarak bedeli kredi çekene ödetir. Bu değerin kredi miktarı ile kıyaslaması yapılır. Eğer kredi miktarını karşılıyorsa ipotek işlemlerine geçilir. Aksi takdirde ek teminat veya kefil istenebilir.

Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar ve Tavsiyeler

Kredi notunun yüksekliği kefilsiz ev kredisi veren bankalar tarafından ilk etapta değerlendirmeye alınan bir husustur. Konut edinmek için belli bir zamana yayma söz konusu ise öncelikle kredi notunun yükseltilmesine bakılmalıdır. Bunun için de mevcut kredi varsa zamanında ödenmesi çok önemlidir. Ayrıca kredi kartlarının tam ve zamanında ödenmesi hususu da yüksek kredi notu elde edilmesini sağlar. Bunun için ilk yapılması gereken şey elbette mevcut kredi notunun öğrenilmesidir. Bunun için bankalar cüzi bir ödeme karşılığında rahatlıkla ve kısa sürede kredi notunun öğrenilmesini sağlayabilir. Bunun dışında kurumsal beyaz eşya firmaları ile teknoloji mağazalarından kredi notu öğrenilebilir.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*