Konut Kredilerinde Faiz İndirimi Yapıldı 2018

Konut Kredilerinde Faiz İndirimi Yapıldı 2018

Seçim sürecindeki gelişmeler bankalardaki konut kredilerinde indirim olarak kendini göstermiş bulunmaktadır. Önceki gün Başbakan Binali Yıldırım konut sektörüne canlılık katmak için konut kredilerinde faiz indiriminin yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklamalara ilk karşılık Ziraat Bankası’ndan ve ardından da Halkbankası’ndan gelmiş bulunmaktadır.

İndirimden Sonra Konut Kredileri Ne kadar Oldu?

Başbakan Yıldırım’ın yapmış olduğu açıklamadan hemen sonra Ziraat Bankası faiz oranlarını 500 bin liraya kadar 1.23’ten 0.98’e çektiğini açıkladı. Büyük büyük farkın vermis olduğu sevincin ardından bir güzel haberde Halkbankas’ından geldi ve kredi faiz oranlarını %98’e çektiğini açıkladı. Bu gelişmelerin ardından diğer kamu bankalarından da faize karşı indirim beklenmektedir.

Konut Kredisinde Faiz İndirimi Nasıl Yapılacak?

Faiz indiriminden önce Ziraat Bankası’ndan 500 bin lira kredi alan vatandaş aylık olarak faiziyle birlikte 7 bin 993 lira geri ödemeyle süreci sürdürüyordu. İndirimden sonra ise aylık ödeme miktarı 7 bin 104 liraya kadar düşmüş bulunmaktadır. 250 bin TL kredi alan vatandaşlar ise aylık 3 bin 996 lira geri ödeme yerine 3  bin 552 lira ödeyecektir.

İndirim Beklenen Diğer Bankalar

Ziraat Bankası’nın yapmış olduğu ilk açıklamadan sonra Halkbankası’ndan da beklenen haber geldi. Bu süreçte peşi sıra Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım’dan da halkımıza güzellik beklenmektedir. Tüm bunların yanında özel bankalardan da bu hareketliliğe bir destek söz konusu olabilir.

Piyasanın Canlanması Bekleniyor

Ev almak isteyen vatandaşlar, yüksek faiz oranlarından dolayı, bankalara müracaat etmemekte, farklı bir yöntem olarak senetle alıma yönelmekteydiler. Başbakan Yıldırım’ın ilgili açıklamasından sonra hemen konut piyasasında bir hareketlilik hissedilmekte ve piyasada küçük bir canlılık söz konusu olmaktadır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*