Konut Kredilerindeki Faiz Sorunsalı

Son zamanlarda ev sahibi olmak isteyen kişilerin konut kredileri faizi nedeni ile çekimser davranması konut piyasasında müthiş bir durgunluk yaratıyor. Konut piyasasındaki bu durgunluğu canlandırmak için devlet teşviklerde bulunsa da faizlerin yüksek olması insanları ev almaya teşvik etmeye yetmiyor. Özellikle faizi em düşük bankaların bile yüzde 1’in üzerine çıkarması insanları endişelendirmeye yetiyor. Peki konut kredilerindeki bu faizlerin anı yükselmesi neyden kaynaklanıyor?

Dolar ve Euro’da Meydana Gelen Artışlar

Konut kredileri faizi yükseldiğinden bu yana insanların kafasında soru işareti oluşmaya başladı. Bu durumun ne zaman değişeceğine yönelik net bir açıklama da Emlak Konut ya da bankalar tarafından getirilmedi. Ancak piyasa şartları göz önüne alındığında durumun sebebini tahmin etmek hiç değil. Dolar ve Euro’da meydana gelen yükseliş komut sektörünü olumsuz etkiledi. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların hammadde alışları genellikle dövize bağlı olduğundan giderlerin maliyeti de artmakta. Müteahhitler satın aldıkları hammaddeleri yüksek maliyetlere karşıladığı için ev fiyatları da otomatik olarak artış göstermekte. Bankalar faiz getirilerini yükseltmek için ev fiyatlarına bağlı olarak bu skalası da yükseltiyorlar. Ancak insanların hem ev fiyatlarının artışından hem de faizlerin yükselişinden çekinmesi komut sektöründe müthiş bir durgunluk yaratıyor.

Kentsel Dönüşüme Bağlı Yeni Evlerin Artması

Konut piyasasındaki durgunluğun diğer bir nedeni de kentsel dönüşüme bağlı konut fazlasının oluşmasıdır. Yani piyasada bol miktarda konut arzı bulunurken komut talebi bu arzın çok çok altında bulunuyor. Yine konut kredileri faizi sorunsalını gündeme getiren bu durum bazı teşvikler ile giderilmeye çalışılıyor. Ancak devletin verdiği destekler insanların neredeyse tapu masraflarını ödemeye bile yetmiyor. Hal böyle olunca elinde yeterince peşinat bulunmayan hiç kimse komut almaya girişmiyor. Durgunluğun geçmesi için piyasaya sürekli kampanyalar sunan toplu konut idareleri ya da inşaat firmaları da istedikleri talebi yakalayamadılar. Bu yapılanmaların ellerinde bulunan en küçük dairelerin dahi fiyatları 400 bin TL’den başlamakta. Yatırım amacı ile yapılan bu kampanyalar yalnızca elindeki parayı değerlendirmek isteyen kişilerin ya da firmaların işine yaramakta.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*