Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KONUT KREDİSİ İÇİN GEREKLİ BELGE VE EVRAKLAR

Ev satın almak, kişilerin hayatlarında gerçekleştirmek istedikleri en önemli maddi yatırımlar ve hayallerden biridir. Önceki yıllarda ev sahibi olmak için kişiler ellerine toplu para geçmesini bekleyerek evlerini nakit olarak satın almaktaydılar. Fakat günümüzde 2007 senesinden bu yana mortgage adı verilen konut kredisi sayesinde, kişiler banka kredisi aracılığı ile kira öder gibi aylık ödemeler yaparak ev sahibi olabiliyorlar. Burada temel sistem, bankadan çekilen mortgage kredisi satın aldığınız ev üzerine ipotek kullandırılarak sizlere veriliyor. Daha sonrasında ise, çektiğiniz kredinin en az %20’si oranında peşin ödeme yaparak kalan tutarı kredilendirme işlemi ile gerçekleştiriyorsunuz.

KONUT KREDİLERİNE BAŞVURMADAN ÖNCE HERKESİN BİLMESİ GEREKENLER

Her kredide olduğu gibi konut kredisi başvurusu yapılmadan önce mutlaka evde bir hesap kitap işlemi yapınız. Konut kredileri aylık ödemeler ile sizden tahsil edecektir. Burada aylık ödeme tutarının eve giren toplam gelirin %40’ını geçmeyecek olmasına dikkat ediniz. Aksi taktirde bu aylık ödemeyi yaparken zorlanacak olmanız bir gerçektir. Beğendiğiniz ve almayı düşündüğünüz ev için çekmeyi planladığınız konut kredisinin aylık ödeme planını çıkardıktan sonra bu ödemeyi zorlanmadan yapıp yapamayacağınıza karar verin. Eğer bu tutarı ödemekte zorlanacak iseniz, ya ev almaktan vazgeçin ya da daha az tutarda bir kredi çekin.

Aylık ödemenin dışında konut kredileri kişiler uzun dönemlik olarak verilmektedir. Önünüzdeki 10 yıl içinde yüklü bir borcun üzerine gireceğinizi unutmayın. Ev borcunuz dışında bu uzun dönem içerisinde başka bir borcun altına girip girmeyeceğinizi planlamaya çalışın.

İlk iki işlemi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra sıra kredi çekmek için en önemli hususlardan biri olan kredi notunuzu öğrenmeye gelmektedir. Eğer kredi notunuz çekmeyi planladığınız kredi tutarı için uygun ise, konut kredisi başvurusu nasıl yapılır adımına geçebilirsiniz.

KONUT KREDİSİ İÇİN GEREKLİ BELGE VE EVRAKLAR

Her kredi başvurusunda olduğu gibi konut kredisi başvurusu içinde belli başlı evrak ve belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu belgelerin başında; nüfus cüzdanı gelmektedir. Nüfus cüzdanınız ile beraber adresinizi belli etmeye yarayan ikametgah kağıdı ya da bu kağıt elinizde mevcut değil ise, son 3 aya ait üzerinde yine adresinizin bulunduğu fatura gerekmektedir.

Bu evrakların yanında kredi tutarınızı ödeyip ödeyemeyeceğinize dair gelir durumunuzu gösteren belge gerekmektedir. Gelir durumunuzu ifade eden belgede ise ücretli çalışanlar, serbest meslek çalışanları ve emeklikler arasında farklılıklar meydana gelmektedir. Eğer bir yerde ücretli olarak çalışıyor iseniz, 1 aydan eski olmayan gelir yazısı ya da 2 aydan eski olmayacak şekilde maaş bordronuz gelir durumu belgeniz yerine geçecektir. Eğer serbest meslek çalışanı iseniz, vergi levhası, yıllık gelir vergisi beyannamesi ya da işletmenin güncel hesap özeti gelir durumu gösteren belge yerini tutmaktadır.

Emekli ve hali hazırda çalışmayan bir kişi için konut kredisi başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı ise, emekli tanıtım kartı ya da  SGK’dan alınan emekli aylığı bildirim yazısı ile bankanıza müracaat edebilirsiniz. Bununla beraber emekli ve çalışan bir kişi, emekliler için gerekli olan belgelerin yanında bir de çalıştığı yere ait bordro ya da gelir yazısı ile bankaya konut kredisi başvurusunda bulunabilir.

Son olarak bu başvuruda gerekli olan evrak ise, konut kredisini kullanmaya karar verdiğiniz taşınmaz mülke ait  kat mülkiyeti ya da  kat irtifakı tapusu gerekmektedir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*