Konut Kredisi Faizleri Düşer mi 2018

Konut kredileri son 20 ayın en yüksek faiz rutinini yaşıyor. Üstelik faizlerde herhangi bir oynaklık olmaması da tüketicileri tedirgin ediyor. Yükselişin yıl içerisinde kademe kademe gerçekleşiyor olması hükümetin de elini kolunu bağladı. Cumhurbaşkanı’nın uyarılarına rağmen artışa devam eden konut kredisi faizleri konut piyasasını da durma noktasına getirdi. Piyasada lüks residence dairelerin bir fiyatları yüzde 30’lara kadar düşürüldü. Ancak bu elinde fazla parası olan ve değerlendirmek için ev alan yatırımcıların işine yaradı. Yine de piyasadaki konut arzını karşılamayan talep, konut piyasasının elinde yüz binlerce satılmayan eve neden oldu. Ev sahibi olmak isteyenlerin aklındaysa tek bir soru var. O da Konut kredisi faizleri düşer mi? Sorusu. Buna henüz net bir yanıt verilemiyor olsa da konu hakkında çalışmalara devam edildiği bir gerçek.  

Durgunluk Devam Ediyor 

Konut almak isteyen ancak tamamın için nakdi bulunmayan kişilerin çıkış noktası konut kredileri olmaktaydı. Ancak konut kredilerindeki hızlı yükseliş insanların da bu konuda çekimser davranmasına neden oldu. Birkaç ay içinde toparlanması beklenen ve devlet kanadından da konuya ilişkin açıklamalar getirilen faizlerde herhangi bir değişiklik söz konusu olmadı. Hatta yükseliş devam etti ve son 1 buçuk yılın en yüksek faizleri karşımıza çıktı. Aylık akdi yüzde 1,23’lere varan faizler yaklaşık 200 bin TL’lik konut kredisinin 500 bin TL’ye yakın ödenmesine neden oluyor. Tüketiciler ise durumdan bir hayli müzdarip. 

Konut Sektörü de Şikayetçi 

Konut kredisi faizleri konusunda yalnızca tüketiciler zarar görmüyor. Üreticiler de bu faizlerin düşürülmesi gerektiğini savunan diğer bir kanat. Çünkü piyasada var olan on binlerce ev satılmayı bekliyor. Üstelik bu evler satılmadıkça fiyat düşürmeye giden firmalar, kar paylarından oluyor. Hatta yeni yapılan dairelerin inşaatları da satış olmadığı ve buna bağlı yeterli kaynak olmadığı için bitmiyor. Devlet tarafından gelen bir açıklamaya göre konut kredisi faizleri yüzde 1’in altına çekilecek. Cumhurbaşkanı sözcüsünün açıkladığı bu habere göre yapılan çalışmalar birkaç ay içinde sonuç verebilir. Ancak bankalar tarafından konuya ilişkin henüz bir açıklama getirilmiş değil.  

 

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*