Konut Kredisi Hesaplama ve Faiz Oranları

Yapılan düzenleme ile 2018 yılı ile birlikte bankalar tarafından faiz oranlarının düşürülmesi sonucunda konut kredisi alan birçok bireylerin bankalarına başvuru yaparak yeni konut kredisi yapılandırmasından faydalandığını sizlere hatırlatmakta fayda görmekteyiz. Bu sayede, konut kredisi taksitlendirilmesinde ve konut kredisi düşük faiz oranlarında avantajlar yakalayan konut kredisi sahipleri, bankalardan aldığı konut kredisi geri ödemesinde daha düşük düzeyde güçlük çekmesi söz konusu olmaktadır.

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan yeni düzenlemeler listesinde yer alan konut kredisi yapılandırmasına başvuruda bulunmak istediğinizde, konut kredisi almış olduğunuz bankanızın şubesine tc kimlik numaranız ile birlikte hafta içerisinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Dolaysıyla, online olarak başvuru yapılması söz konusu olmayan konut kredisi yapılandırmasında ayrıca ek ücretler ödemenizin söz konusu olamayacağını da belirtmekte fayda görmekteyiz.

2018 Yılı Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan yeni konut kredisi yapılandırmasında 2018 yılı Kasım ayı itibariyle 5 yıllık kredi faizlerinde toplamda 11 adet finans kuruluşları tarafından yüksek oranlar sunulurken, 4 adet finans kuruluşları tarafından faiz oranlarında düşük oranlar uygulanmış ve 5 adet finans kuruluşları tarafından ise, 5 yıllık faiz oranlarında sabitleme prensini devam ettirilme kararı alınmıştır. Buna göre, en düşük faiz miktarı Ocak 2018 yılı itibariyle 5 yıllık planlama bazında Albaraka Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Bankası tarafındanoranında müşterilerine sunulmuştur.

Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bankalardan konut kredisi alan birçok bireyler tarafından da merak edilen konut kredisi hesaplaması bilinenin aksine oldukça basit ve oldukça hızlı sonuçlar sunan pratik bir bankacılık hesaplama işlemidir.

Örnek verecek olursak : Aylık %1 faiz ile konut kredisi aldığımızı varsayalım .12 ay vadeli 100 TL’ lik konut kredisi satın aldık. Bu durum da aylık olarak taksitlerimiz 8.88 TL olmaktadır.

Konut kredimizi aldıktan 30 gün sonra 100 TL nin %1’ine denk gelen 1.00 TL bankaya faiz borcumuz olacaktır. İlk taksit de ödediğimiz 8,88 TL’nin 1 TL’si faiz olarak ödemiş oluyoruz. Geriye kalan 7,88 TL ise konut kredisi borcumuzdan  düşülmektedir.  Bu sebep ile ilk taksit ödemesi gerçekleştirdiğimiz de 100 TL – 7,88 TL = 92,12 TL bankaya borcumuz kalacaktır.

Konut kredimizin 2. taksit ödemesinde ise 92,12 TL’nin %1’i yani 0,92 TL faiz borcumuz olmaktadır. 2. ay ödediğimiz 8,88 TL’nin 0,92’si bankaya faiz olarak ödemiş oluyoruz. Konut kredimizden kalan 7,96 TL ise bankaya borcumuzdan düşülür.  Bankaya kalan borcumuz da bu şekil de 92,12 TL – 7,96 TL= 84,16 TL olacaktır.

Yukarıdaki tablo da belirtildiği gibi konut kredimizin taksitlerini ödedikçe faiz sıfırlanacaktır.

Konut Kredisi Şartları

 • Ayrıca bazı koşullarının da söz konusu olduğu konut kredisi almak istenilmesi durumunda ilgili konutun tamamının satın alınmasının söz konusu olamayacağını belirtmekte fayda görmekteyiz. Konut kredisi koşullarından biri de, ilgili konutun banka tarafından ekspertiz edilmesi ve ayrıca banka tarafından ekspertiz bedelinin de konut kredi başvurusunda bulunan bireyden tahsil edilmesi söz konusudur.

 • Konut kredisi alımında uygulanan şartlardan biri de, ilgili konut değerinin en düşük % 20 oranı üzerinden bankaya peşinat olarak sunulmasıdır. Ayrıca, burada şu noktanın da unutulmaması gerektiğini de belirterek, konut kredisinde peşinatın yüksek miktarda bankaya sunulmasının beraberinde alınan konut kredisinin ödenmesini de kolaylaştırdığı söz konusu olmaktadır.

 • Konut kredisinde bankalar tarafından bireylere sunulan şartlardan biri de, konut kredisinde sadece başvuruyu yapan bireyin banka tarafından muhatapa alınmasıdır. Bu sebeple de, banka tarafından konut kredisi başvurusunda bulunan bireylerden gelir belgesinin yanı sıra iyi düzeyde banka kredi notu da talep edilmesi söz konusu olabilmektedir.

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireylerin konut kredisi başvurusunda bulunması kararı alması halinde doğrudan bankalarının şubesine başvuru yaparak veya tercihi doğrultusunda farklı bir banka üzerinden hesap açtıktan sonra, konut kredisi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Ayrıca, internet dünyası üzerinden online bankacılık uygulaması üzerinden de tc kimlik numarası ve internet bankacılığı sisteme giriş şifresi ile konut kredisi başvurusu yapılabilmektedir.

Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Evraklar

Bireylerin bankalardan konut kredisi alabilmesi açısından ayrıca bazı evrakları da eksiksiz bir biçimde hazırlaması gerekmektedir. Konut kredisi başvurusunda bireylerin eksiksiz olarak hazırlaması gereken belgeler ise şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı
 • İkametgah belgesi
 • Son 90 güne ait olan herhangi bir fatura belgesi
 • Satın alınmak istenen konuta ait olan kat mülkiyet belgesi veya kat irtifak tapu belgesi
 • Bireylerin gelir durumunu gösteren belge
 • Ücretli olarak çalışanlar açısından bordro gelir belgesi
 • Serbest meslek sahipleri için, firma sahipleri yada firma ortakları için güncel vergi levhası ve yıllık gelir vergisi beyannamesi veya güncel olan işletme hesap özet belgesi
 • Emekli olan bireyler için Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden emekli aylığı bildiren resmi belge veya emekli sandığı üzerinden emekli olan bireyler için, emekli tanıtım kartı, emekli bireylerin ayrıca bağımsız olarak çalışması durumunda çalıştığı işletme üzerinden ek olarak işyeri bordro yada gelir yazısı ile ilgili işletme tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu destek priminin ödendiğini ispat eden belge hazırlanarak konut kredisi başvurusu yapılmak istenen banka şubesine teslim edilmesi gerekmektedir.

Konut Kredisi Kimler Alabilmektedir?

Diğer kredi türlerinde olduğu gibi, kontu kredisi almak isteyen bireylerin yasal olarak 18 yaşını doldurmuş olması, banka kredi notunun kötü konumda yer almaması, konut kredisi koşullarını kusursuz olarak yerine getirmesi, konut kredisinden faydalanmak açısından bankaya % 20 oranında peşinat sunması durumunda hesabı bulunan banka üzerinden veya farklı bir banka üzerinden hesap açması durumunda konut kredisinden faydalanması söz konusu olmaktadır.

Konut Kredisi Başvuru Aşamaları Nelerdir?

Başvuru aşamaları bakımından da, diğer kredi başvuruları ile benzerlik teşkil eden konut kredisinde bireyler tarafından gerekli belgelerin eksiksiz olarak hazırlanıp ilgili banka şubesine teslim edilmesinden itibaren, banka tarafından konut kredisi başvurusunda hazırlanan belgelerin incelenmesi, hemen akabinde bankacılık merkezi sistem üzerinden gerekli analiz ve araştırmaların yapılması ve bu aşamadan hemen sonrasında ise, başvuru sahibine 24 ila 48 saat aralığında olumlu veya olumsuz olarak cevap sunulması söz konusu olmaktadır.

Ayrıca, birçok bankalar tarafından daha erken süreçler içerisinde sonuçlandırılan konut kredisi başvuru sonuçlarının bireylerin tercihi doğrultusunda online bankacılık sistemi üzerinden ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden de bildirmesi söz konusu olmaktadır. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte ayrıca birçok avantajların da söz konusu olabildiği konut kredisi başvurusu yapmak istediğinizde yukarıdaki evrakları hazırlayıp banka şubenize başvurmanız yeterlidir.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*