Konut Kredisi Kullanacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Konut kredileri ev alımlarında bankalar tarafından verilen bir üründür. Bu açıklama herkes tarafından bilinmekte. Ancak konut kredilerine ilişkin yapılan başvuruların neredeyse yüzde 25’i bilinmeyen ya da az bilinen konular nedeni ile reddediliyor. Aslında bankaların konut kredisi bitene kadar eve ipotek koyduğu ve ödemesini alamaz ise bu ipotek sayesinde evi satabildiği de bir gerçek. Ancak tüm bunların dışında bazı konuların göz ardı edilmesi boşuna zaman kaybına ve masrafa yol açıyor. İşte konut kredisi alacakken dikkat edilmesi gereken bu konulardan bazıları.

Eksper Değerinin Konut Kredisindeki Rolü

Eksperler genellikle inşaat mühendislerinden seçilen bilirkişilerdir. Bu kişiler alınmak istenen konutun gerçek değerini ortaya koyar. Bu değer saptanırken de konutun kaçıncı katta bulunduğu, toplu taşımaya uzaklığı, yapısında kullanılan malzemeleri, oda sayısı, tuvalet ve banyo sayısı, balkon sayısı, binanın genel durumu ve kaç yıllık bir binada yer aldığı araştırılır. Bu konular hakkında birkaç günlük bir araştırma yapan eksper bankaya konutun gerçek değerinin yazılı olduğu bir belge sunar. Bankalarda bu belgede yazılı olan rakamın yalnızca yüzde 80’ini kredi olarak kullandırır. Basit bir örnek vermek gerekirse gerçek değeri 1000 bin TL belirlenmiş bir konut için banka yalnızca 80 bin TL kredi kullandıracaktır. Geri kalan tutar ise konutu almak isteyen kişi tarafından karşılanacaktır. Bu nedenle elinde yeterli peşinat bulunmayan kişilerin konut kredisi başvurusu yapması yersiz kalabilir.

Hane Halkı Geliri Önemlidir

Konut kredilerine başvuru yapmak isteyen ancak gelirinin yetersiz kalabileceğini düşünen kişiler başvuru konusunda çekimser davranabilir. Ancak konut kredileri diğer ürünlerden farklı bir şekilde kişiye tanımlanır. Yani konut kredileri için önemli olan kişinin geliri değil, haneye giren toplam gelirdir. Bu noktada kişi hanesinde bulunan diğer kişilerin gelirini de gösterebilmektedir. Örneğin eş, kardeş, anne ya da baba eğer çalışıyor ise bu kişilerin geliri banka tarafından kabul görecektir. Tabi bu da konut kredisinin kabul edilme olasılığı katlayacaktır. Ancak gelirlerin sigortalı bir işten karşılanıyor olması gerekir. Eğer bu gelirler kira ise de hesap hareketleri bankaya sunulmalıdır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*