Konut Kredisi mi, İhtiyaç Kredisi mi?

Konut Kredisi mi, İhtiyaç Kredisi mi?

Ev almak, özellikle de İstanbul gibi büyük şehirlerde ve almak oldukça zor. Her geçen gün artan fiyatlar ve buna bağlı gelirler de meydana gelen tatmin etmediği artışlar ne yazık ki birbirini tamamlamıyor. Dolayısıyla da ev almak isteyen kişiler bankalardan konut kredisi kullanmak zorunda kalıyor. Kendi peşinatları ev fiyatına yetmeyen kişiler banka banka dolaşarak kendilerine en uygun konut kredisi faizlerini araştırıyor. Özellikle peşinatı yetmeyen ve 50 bin TL’ye kadar açığı kalan kişilerin karşısına bu noktada pek çok banka çıkabiliyor. Bu denli az bir rakam için konut kredisi kullanmanın gerekli olup olmadığı ise tüketiciler tarafındandık işareti.

Konut Kredisi Faizleri Ciddi Yük Oluşturuyor

Konut kredilerinin faizlerinde meydana gelen ciddi yükselişler bu krediyi kullanma isteyenleri bir kez daha düşündürüyor. Vade seçeneği uzun olsa dahi konut kredisi faizleri bir hayli yükselişte. Dolayısıyla ev almak için kredi çekecek olan kişiler konuya ilişkin ciddi bir araştırma içine girebiliyor. Ancak 50 bin TL’ye kadar olan nakit açığını nasıl kapatacağını düşünenler konuya ilişkin net bir cevap alamayabiliyor. Çünkü bu nakit açığı konut kredisi dışında çeşitli kredili ürünler ile de kapatılabiliyor. Özellikle KKB notu iyi düzeyde olan kişiler için bankalar bu kredileri ihtiyaç kredisi olarak da kullandırabiliyor. Ev almak isteyen kişinin ise kafası tam da bu noktada karışıyor. Hangi kredinin daha avantajlı olduğunu bilemeyen kişiler genellikle babalara danışarak konunun içinden çıkmaya çalışıyor.

Vade Sorun Değil İse İhtiyaç Kredisi

Konut kredilerinin en büyük avantajı ihtiyaç kredilerine göre daha fazla vadeye bölünüyor olmasıdır. Konut kredileri 10 yıla kadar hatta 15 yıla kadar vadelendirilebiliyorken ihtiyaç kedileri 48 aya kadar vadelendirilebiliyor. Dolayısıyla taksit ödemeleri konut kredileri için daha kolay oluyor. Ancak kişinin taksit ödeme konusunda herhangi bir çekincesi yok ise ve ödeme gücü bulunuyor ise ihtiyaç kredisi kullanması daha avantajlıdır. Çünkü ihtiyaç kredilerinin faizleri daha yüksek olsa dahi vade sonunda daha az masraf çıkaracaktır. Ayrıca ihtiyaç kredilerinden alınan dosya masrafları konut kredisine göre daha azdır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*