Kooperatif Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

Kooperatif denilince akla Esnaf Kooperatifleri ile Çiftçi Kooperatifleri gelmektedir. Bu kooperatiflerin verdiği kredilerin limitine göre kooperatif kredisi veren bankalar ve şartları söz konusudur. Örnek verilecek olursa Tarım Kredi Kooperatifleri, kredi çekecek olan çiftçilerden Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi gibi belgeler istemektedir. Kooperatif dilerse ek belgeler de talep edebilir. Ayrıca gayrimenkul ipoteği kurulmasını da isteyebilir. Kefil bulunmadığı takdirde bu krediden yararlanmak imkansız hale gelebilir. Tohumculuk ve hayvancılık gibi çeşitli tarım sektörleri için kredi kullanımı mümkündür. Esnaf Kooperatif Kredisi’nde ise işyeri sahipleri ve esnaf için kredi kullandırılmaktadır. Kefalet kredisi aslında bu kredinin halk arasında söyleniş biçimidir. Tek kooperatif üyesi olanlar içindir.

Kooperatif Kredisi Veren Bankalar ve Şartları Neler?

Esnaf siciline kayıtlı olan esnaf ve sanatkarlar kooperatif kredisi veren bankalar ve şartları konusunda yaptıkları araştırmalara göre finansman problemlerini çözmektedirler. Ayrıca inşaat tamamlama amacıyla da bazı kamu bankaları tarafından kredi kullandırılması söz konusudur. İnşaat ruhsatı olan ancak bir türlü tamamlanamayan yapı kooperatifleri için finansman kaynağı olarak tercih edilen bir kredi türüdür. Bunun için kooperatif genel kurulunun tam muvafakatı şarttır. Bunun yanı sıra herhangi bir haciz ya da rehin işleminin bulunmuyor olması da şarttır. kimi bankalar bu krediden yararlandırırken erken kapatma faizi uygulamaktadır. Bu nedenle kooperatif kredisi olsun, olmasın her tür kredide detaylar önemlidir.

Kooperatif Kredisi Veren Bankalar ve Şartları ile Tavsiyeler

Bankalardan bazıları yapı kooperatiflerine kredi verirken inşaat projesinin belli bir oranda bitirilmiş olmasını şart koşmaktadır. Bu şekilde kooperatif kredisi veren bankalar ve şartları bakımından bankadan bankaya değişen hususlar bulunmaktadır. Örnek verecek olursa, bir banka %70 tamamlanmış olmak koşulu ile 10 yıla varan vadelerde kooperatif kredisi kullandırmaktadır. Başka bir bankada ise %20 ile %80 arası tamamlanmış olma ve kat irtifakı alınması şartı söz konusu olmaktadır. Kooperatif kredisi kullanmak için bankaları seçenler, bu bankaların şubelerinden, cep uygulaması veya internet şubelerinden başvuru yaparak, finansman ihtiyaçlarını giderebilirler. Dosya masrafı, eksper ücreti gibi kredi masraflar değişiklik göstermektedir.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*