Kredi Alabilmek İçin Puanım Kaç Olmalı 2018

Kredi Alabilmek İçin Puanım Kaç Olmalı

İhtiyaç kredisi, konut kredisi gibi maddi desteklere ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda bankaların sağladığı bu kredilere başvuru yapabiliyoruz. Ancak bu kredilerden yararlanabilmemiz için bankalar bazı gereksinimlere ihtiyaç duyuyorlar. Bunlardan biri de kredi notunuz. Bu konuda bilgi sahibi olup kredi almak isteyenlerin akıllarında kredi alabilmek için puanım kaç olmalı, gibi sorular yer almakta. Bu yazıda bu ve benzeri sorulara elimizden geldiğince ışık tutmaya çalışacağız.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalar tarafından ihtiyaç, konut kredisi gibi tüm kredi hareketlerinin analiz edilmesi ve bu sonuçların bir yerde toplanması sonucu elde edilen puanlama sistemidir. Bu sistemi ülkemizde 9 bankanın ortaklığında kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu(KKB) oluşturur. Ülkemizde çalışmakta olan tüm bankalar kullanıcı bilgilerini bu büroya gönderirler. Bu kullanıcı bilgileri sonucunda da kişinin kredi notu oluşturulur. 

Kredi Notunun Değerlendirmesi Nasıl Olur?

Bankalar kişilerin kredi notunu hızlı bir değerlendirme kriteri olarak kullanıyorlar. Bankaların buradaki amacı kredi notuyla müşterilerin ilk eleme işlemlerini hızlıca gerçekleştirip daha detaylı araştırılacak olan müşterileri daha kısa zamanda belirlemek. Kredi alabilmek için puanım kaç olmalı, gibi bir sorunun cevabını aşağıdaki puan aralıklarından belirlemek az çok mümkündür. 

En Riskli Bölge: 1-699

Orta Riskli Bölge: 700-1009

Az Riskli Bölge: 1100-1499

İyi Bölge: 1500-1699

Çok İyi Bölge: 1700-1900

Bu değerlendirmeye göre iyi ve çok iyi bölgede bulunan müşterilere çok yüksek ihtimal ile kredi hizmetinden yararlanabilirken, en riskli bölgede bulunan müşteriler başka hiçbir işleme gerek kalmadan ret cevabı alacaklardır. Bankaların asıl ikilemde kaldıkları kişiler ise az riskli bölgede bulunan müşterilerdir. Bu durumda bulunan müşterilerin gelirleri, meslekleri, kefilleri gibi bilgiler de araştırılarak buna göre bir değerlendirme yapılır.

Kredi Notum En Az Kaç Olursa Rahat Kredi Kullanırım?

Eğer kredi notunuz 1500 ve üzerinde ise kredi alabilmek için puanım kaç olmalı, gibi bir sorunu kafanıza takmadan rahatlıkla bankalara başvurup ihtiyacınız olan kredilerden yararlanabilirsiniz. 

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunu etkileyen başlıca faktörler; aylık net geliriniz, otomatik olarak gerçekleştirilen ödeme talimatları, banka hesap hareketleri olsa da bankalar için en önemli unsur kredi geçmişidir. İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*