Kredi Başvuruları Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilmelidir

  Bankalardan kredi başvurusunda bulunmak istediğinizde tercihiniz doğrultusunda banka şubeleri, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden kredi başvurusunda bulunabilmektesiniz.

Birçok bankalar tarafından yalnızca 5 dakika içerisinde sonuçlandırılması sayesinde, kredi başvurunuzu bu sayede tercihiniz doğrultusunda internet bankacılığı kanalından veya mobil bankacılık kanalından gerçekleştirebilmektesiniz.

Banka şubesi üzerinden kredi başvurusu yaptığınızda, başvuru sonucunuzu aynı gün içerisinde şubenizden öğrenebileceğiniz gibi, mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden kredi başvurunuzu yaptığınızda, kredi sonucunuz 5 ila 10 dakika aralığında cep telefonunuza sms kanalı ile gönderilmektedir.

Kredi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler İse Şunlardır;

1- Kredi Notunuzun İyi Durumda Olması

Bankalardan kredi çekebilmeniz açısında öncelikle banka kredi notunuzun iyi düzeyde olması gerekmektedir. Örneğin, kredi notunuzun 0 ila 500 puan aralığında bulunması durumunda bankanızdan kredi alma ihtimalinizin oldukça düşük olması söz konusu iken, kredi notunuzun 500 ila 800 puan aralığında bulunması durumunda bankanızdan kredi alabilmeniz için kefil veya ipotek göstermeniz söz konusudur. Bu bakımdan bankanızın kredi başvurunuza onay vermesi için kredi notunuzun 1100 ila 1400 puan aralığında olması gerekmektedir.

2- Uzun Vadeli Ve Düşük Faizli Kredi İmkanı Sunan Banka Tercih Edin

Kredi talebinde bulunmadan önce, tüm bankaların kredi olanaklarını ve koşullarını karşılaştırmanızda fayda bulunmaktadır. Bu sayede hangi bankanın kredi olanaklarında daha uzun vadeli ve daha düşük faiz oranlı olduğunu görebilir ve bu sayede daha sağlıklı kredi talebinde bulunabilmektesiniz. Ayrıca, kredi tutarı taksitlerinizin ödenmesinde de bu sayede güçlük çekme durumunuzu minimuma indirebilmektesiniz.

3- Ekonomik Bütçenizi Mutlaka Gözden Geçirin

Birçok bankalar tarafından kredi hizmetlerinde yapılan renkli reklamlara aldanıp, yüksek miktarda kredi çekmemenizi tavsiye etmekteyiz. Çünkü, bankalar tarafından zaman zaman kredi faiz oranlarında değişikliklere gidilebildiği ve bu durum sonucunda da, kredi çeken bireylerin ödemelerde ciddi anlamda zorlanabildiğini hatırlatmakta fayda görmekteyiz. Bu bakımdan, bankanızdan kredinizi almadan önce ekonomik bütçenizin ne durumda olduğunu gözden geçirmeniz ve mutlak olarak ödeme planınızı önceden hazırlamanızı tavsiye etmekteyiz.

4- Banka Tarafından Talep Edilen Belgelerin Eksiksiz Hazırlanması

Kredi başvurunuzun olumsuz neticelenmemesi açısından bankanız tarafından talep edilen belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanızı tavsiye etmekteyiz. Ayrıca, kredinizi çekeceğiniz bankanızdan kredi şartları hakkında gerekli bilgileri de talep etmenizde fayda bulunmaktadır. Durumunuzun kredi alımına uygun görmesi halinde dahi, belirtilen belgeleri eksiz olarak sunmanız durumunda kredi başvurunuzun olumsuz neticeleneceğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Kredi Başvuruları Neden Yapılmaktadır?

İş yeri kurma, evlilik, tatil, okul masrafları, konut ve araç satın alma, ev eşyaları değiştirme veya satın alma gibi birçok giderlerin sağlanması açısından bankalara kredi başvurusu yapılmaktadır. Bu sayede bankalar tarafından da bireylere belirli bir faiz oranı üzerinden konut kredisi, bireysel ihtiyaç kredisi, tatil kredisi gibi birçok kredi türleri sunulmaktadır. Ayrıca, yapılan değişiklikler ile birlikte bankalardan kredi alımı daha kolay olabildiğinden, ihtiyacınız doğrultusunda bankanızdan kredinizi kolayca alabilmektesiniz.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*