Kredi Borcunu Farklı Bankaya Taşımak

Kredi Borcunu Farklı Bankaya Taşımak

Kredi borçları bazı olumsuz durumlar nedeni ile bizler oldukça zorlayabilir. Örneğin alınamayan maaşlar, işten çıkarılmalar, işsizlik, hastalık, kaza ya da buna bağlı pek çok durum borçların ödemesinde zorluk yaşatır. Bu noktada taksitlerin daha az rakamlara bölünmesi için yeni bir uygulama başlatıldı. Kredi borcunu taşıma işlemine yönelik yapılan bu uygulamadan şimdiye kadar milyonlarca kişi yararlandı. Buradaki amaç bir bankada bulunan kredi borcunun farklı bir bankaya taşınmasıdır. Ancak bu işlemin elbette borçluya bazı avantajları söz konusu oluyor.

Aylık Ödemeler Azalıyor

A bankasında bulunan kredinin aylık ödemeleri 2 bin TL iken B bankasına eğer kredi borcu taşıma işlemi sağlanır ise aylık ödemeler bin TL olacaktır. Elbette bu yalnızca bir örnektir. B bankasının bu işlemden olan kazancı sorgulanacak olur ise de rahatlıkla faiz demek mümkündür. Çünkü kişi B bankasına taşıdığı kredinin vade sayısını artıracak dolayısıyla da B bankası bundan ciddi bir faiz getirisi sağlayacaktır.

Erken Borç Kapama İndirimi

Kişi bir bankada bulunan kredi borcunu erken kapama yapar ise faiz indirimi alır. Dolayısıyla kredi borcu taşıma işlemi yaptığı bankadan aldığı tutarı borcu olan bankaya yatırır ise bu borcunu erken ödediği için faiz indirimi kazanacaktır. Elbette bu faiz indirimi yeni kredi çektiği bankaya ödeyeceği faizden daha düşüktür. Yani ödemeler bir şekilde yapılabiliyor ise borç taşıma işlemi çok önerilen bir aksiyon değildir.

Borç Kapama Kredisi Nasıl Kullanılır?

Borç kapama kredisi kullanmak için öncelikle bu ürünü veren bir banka ile görüşülmeli ve bulunan borç miktarı aktarılmalıdır. Banka farklı bankada bulunan bu borca karşılık kredi kullandırır ancak bu krediye krediyi çeken kişi dokunamaz. Yani yeni banka borcun bulunduğu bankaya müşteri adına transfer geçen ve oradaki borcun kapatılma işlemini kendisi yürütür. Eğer yeni çekilen krediden kalan bir tutar söz konusu ise bunu müşteriye iade eder. Söz konusu eski banka borcun kapama belgelerini müşteriye iletir ve o noktadan sonra müşteri artık yeni krediyi kullandığı bankaya ödemeler gerçekleştirir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*