Kredi Borcunu Kredi Çekerek Kapatmak

Kredi Borcunu Kredi Çekerek Kapatmak

Kredi çeken kişiler bazen bu borçlarını ödemekte zorlanabilirler. Özellikle ani hastalık ya da kaza gibi durumlarda işlerini kaybeden ve belli bir süre çalışamayan kişiler kredi borçlarını geciktirirler. Durum böyle olunca da bankalar alacaklarının peşine düşer. Üstelik ödenmeyen bu borçlar zamanla birikir ve büyüyerek borçluyu zor durumda bırakır. Bazı bankalar bu kişiler için borç kapama kredileri geliştirmiştir. İş Bankası, QNB Finansbank, Garanti Bankası ve İNG Bank bu bankalardan birkaçıdır. Yani kişiler borçları kadar olan miktarı bu bankalardan çeker, var olan borçlarını öder ve yeni çektikleri krediyi daha fazla vadeye bilerek ödeme kolaylığına sahip olurlar. Tabi bu kredilerin standart kredilere göre daha fazla faiz yüklü olduğu bilinmelidir.

Başvuru Borç Kapama Kredisi Olarak Yapılmalıdır

Kişiler borçlarını kapatmak istediklerinde ve bu krediye başvuru yapmak istediklerinde konuğu açıkça dile getirmelidir. Çünkü zaten borcunu ödemekte güçlük çeken kişilerin yüzde 70’i kredi skoru düşük kişilerdir. Dolayısıyla bu kişilere bankalar kredi vermek istemezler. Bu nedenle kişiler bankalardan bu krediyi kullanırken öncelikle ilk kredilerini kapatmalıdır. Yani banka borç kapama kredisi kullanılırken önceki borcun kapatılmasını ister. Bu nedenle de tanımlanan kredinin üzerine öncelikle ipotek koyulur. Önceki bankada bulunan borç bu bloklu hesaptan ödenir. Eğer hesapta fazla kalır ise bu kalan tutar müşteriye iade edilir.

Banka Dışı Kurumlara Dikkat

Borç kapama kredisi verdiğini iddia eden farklı finans kuruluşları da mevcuttur. Bu kuruluşlar genellikle senetle kredi verdiğini iddia ederler ve çoğunlukla fahiş faizler uygularlar. Ayrıca bu faizler ile birlikte Borç ödenmez ise alıcı kurum çeşitli yasal yollara başvuru yapabilir. Bu kurumlar genellikle BDDK’ya bağlı olmadıkları için kendi düzenlerine göre faiz uygulayabilirler. Bu nedenle bu kuruluşlara güvenmemek önemlidir. Ayrıca senet ile kredi veren kuruluşlar eğer bir finans kuruluşu değil ise buna yetkileri yoktur. Dolayısıyla bu kuruluşlardan kredi çeken kişiler dolandırıldıklarında yasalar tarafından korunamazlar. Borç kredisi veren onlarca bankadan zaten bu krediler kolaylıkla çekilebilmektedir. Bu nedenle bu kuruluşlara başvuru yapılmamalıdır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*