Kredi Garanti Fonu KGF Nedir

Merak edilen finans konularından biri olan kredi garanti fonu özet tanımlama olarak, teminat eksikliği sebebiyle finans kuruluşlarından kredi çekemeyen Kobiler’e  ve kobi dışındaki işletmelere kefil olan, kobilerin ve kobi dışı işletlemelerin bu sayede rahat bir nefes almasını sağlayan ekonomik anlamda destekler sunan bir finans kuruluş hizmetidir.

En fazla faydalanılan finans destek hizmetleri listesinde yer alan kredi garanti fonu üzerinden kobilerin ve kobi dışı işletmelerin beklentileri doğrultusunda kredi olanaklarından faydalanabilmesi açısından öncelikle kredi garanti fonu tarafından sunulan bazı kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Ülkemizin hemen hemen tüm illerinde faaliyet gösteren kredi garanti fonu, bu sayede kobilerin ve kobi dışı işletmelerin finans kuruluşlarından alamadığı kredilerde güvenilir ve son derece şeffaf bir şekilde kredi destek hizmetleri sunmaktadır. Bu sayede, kuruluş tarihinden buyana kobiler ve kobi dışı işletmeler tarafından yoğun ilgi gören kredi garanti fonu, deneyimli finans analiz ve inceleme personeli sayesinde kobilerin ve kobi dışı işletmelerin kredi destek taleplerini mümkün olabildiği en kısa süreçler içerisinde sonuçlandırmaktadır.

Kredi Garanti Fonu Şartları

  1. Kobilerin ve kobi dışı işletmelerin kredi garanti fonundan destek alabilmesi açısından başvuru sahiplerinin kobi kapsamında gerçek veya tüzel kişi niteliğinde işletme sahibi olması
  2. Başvuru yapan işletmelerin devlete vergi borcu bulunmaması ve iflas bildirimi yapmamış olması
  3. Finans kuruluşları ile icralık, mahkemelik bir durumun söz konusu olmaması
  4. Genç girişimci bireylerin yasal çerçeve içerisinde 18 yaşını doldurmuş olması ve 30 yaşını geçmemiş olması, gerçek başvuru sahibinin işletme hissesinin toplamda en az % 50 oranında başvuru tarihinden itibaren söz konusu yaş sınırı aralığındaki başvuru sahiplerine ait olması, tüzel bireylerin işletme sahibi olması
  5. Başvuru sahibinin başvuru tarihinden itibaren hizmet sürecinin işletmenin kuruluş yılı bazında 2 senenin altında bulunmaması
  6. Başvuru sahibinin en düşük eğitim kapasitesi olarak ilkokul mezunu olması ve bu durumu diploma belgesi ile kanıtlaması gerekmektedir.

 

Kredi Garanti Fonu Başvuru

Kobilerin ve kobi dışı işletmelerin kredi garanti fonu destek hizmetlerinden faydalabilmesi için finans kuruluşu kanalı üzerinden KOBİT https://kefalet.kgf.com.tr internet kurumsal web sitesi üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Bu aşamadan itibaren başvuruların kredi garanti fonu tarafından iş yoğunluğu da esas alınarak ortalama 7 gün içerisinde neticelendirilmesi söz konusu olmaktadır. Kobilerin ve kobi dışı işletmelerin tercihi olan kredi garanti fonu başvurusunu yukarıdaki site üzerinden online olarak yapabilir ve yüksek ihtimalle 7 gün öncesinden başvurunuzun sonucunu ilgili web sitesi üzerinden öğrenebilmektesiniz.

Kredi Garanti Fonu, Kredi Garanti Fonu Faiz Oranları

Faiz oranları konusunda da kobilere ve kobi dışı işletmelere kolaylıklar sağlayan kredi garanti fonu kurumu tarafından en düşük faiz oranı % 0,5 oranında uygulanırken, en yüksek faiz oranı ise % 2 oranında uygulanmaktadır. Bu duruma bir örnek sunacak olursak, kobilerin veya kobi dışı işletmelerin kredi garanti fonundan 100 bin tutarında bir kefalet talebinde bulunması durumunda, bu kafeletin ortalama olarak 8 bin tl gibi bir kısmının kredi garanti fonu tarafından komisyon bedeli olarak tahsil edilmesi söz konusu olmaktadır.

Kredi Garanti Fonu Kefaleti

Bilinenin aksine yukarıdaki kriterlerin sağlanması halinde kredi garanti fonundan kefalet alımı oldukça kolay olabilmektedir. Ülkemizde üretim yapan ve bu sayede ülkemiz ekonomisine katkıda bulunan tüm kobi kapsamında veya kobi dışındaki işletmelere sunulan kredi garanti fonu kefaletinden işyerini büyütmek isteyenler, yeni işyeri kurmak isteyenler, çiftçiler, serbet meslek sahipleri, kooparatifler ve tüm esnaf türleri faydalanabilmektedirler.

Kredi Garanti Fonu İletişimi

Kredi garanti fonundan destek kefaleti talep etmek isteyen kobiler ve kobi dışı işletmelerin ilk olarak kredi garanti fonu resmi web sitesi üzerinden gerekli kriterleri de yerine getirdikten sonrasında başvuru formunu doldurarak başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu aşamadan itibaren, başvuru değerlendirilerek, kredi garanti fonu kurumu tarafından 7 gün içerisinde ilgili başvuru sahiplerine bildirilmektedir.

Kredi Garanti Fonu Güvenilir Mi?

Tamamen yasal çerçeveler kapsamında kobilere ve kobi dışı işletmelere kefalet destek hizmetleri sunan kredi garanti fonu bu bakımdan güvenilir olan ve birçok kobiler ve kobi dışı işletmeler tarafından tercih edilen kurumsal bir finans destek kuruluşudur.

Ayrıca, kuruluş tarihinden buyana kobilere ve kobi dışı işletmelere sağladığı düşük faiz oranlı kefalet destek kredi hizmetleri sayesinde ülkemiz genel ekonomisine de ciddi anlamda katkılar sunan kredi garanti fonu, bu özelliği sayesinde de ülkemizin en önemli ve en geniş tabanlı müşteri pörtföyü bulunan kurumsal finans destek kuruluşudur.

Kredi Garanti Fonu Kredi Başvurusu Nasıl Değerlendirilmektedir?

Birçok finans kuruluşlarında olduğu gibi , kobilerin ve kobi dışı işletmelerin kredi destek başvurusunda en fazla 1 haftalık gibi kısa süreçli bir değerlendirme süreci sunan kredi garanti formunda değerlendirmeler ilk etapta başvuru sahiplerinin kredi garanti fonu tarafından sunulan kriterlere uyup uymadığı yönünden gerekli incelemeler dahilinde yapılmaktadır.

Bu aşamadan hemen sonrasında ise, kredi garanti fonu kefalet destek kredisi başvurusunda bulunan kobiler ve kobi dışı işletmelerin belirtilen kriterleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi durumunda başvuru olumlu yönde neticelendirilerek, online olarak ve yazılı olarak ilgili kobilere ve kobi dışı işletmelere bildirilmektedir.

Kredi Garanti Fonuna Yalnızca Online Olarak mı Başvuru Yapılmaktadır?

Genellikle online olarak başvuru yapılabilen kredi garanti fonu kurumuna ayrıca, kobilerin ve kobi dışı işletmelerin tercihleri doğrultusunda bağlı bulundukları il veya ilçeler üzerinden kredi garanti fonu merkezi binasına veya şubesine de başvuru yapabilmektedirler. Ancak, online işlemlerin daha pratik bir biçimde gerçekleştirilmesi sebebiyle kredi garanti fonu kefalet kredi destek başvurusu internet dünyası üzerinden yapılması daha kolay ve daha seri bir biçimde olabilmektedir.

Kredi Garanti Fonu Neden Kuruldu?

Kobilerin ve kobi dışı işletmelerin bir numaralı tercihi olan kredi garanti fonu kurulmasının ana nedeni, ticari alanlarda gelişmek isteyen veya ticari alanlarda yer almak isteyen kobilere ve kobi dışı işletmelere pratik, güvenilir, düşük faizli, ve kaliteli bir biçimde kredi destek hizmetleri sunmaktır.

Bu sayede kuruluş tarihinden günümüze kadar, tüketici tarafından güven ve memnuniyet kazanan kredi garanti fonuna güvenebilir ve yukarıdaki şartları eksiksiz olarak taşımanız durumunda kredi garanti fonu kurumu üzerinden kobi dahilinde olan veya kobi dahilinde olmayan işletmeniz için kefalet kredi destek hizmetlerinden herhangi bir ek bedel ödemeden kolayca faydalanırsınız.



1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*